Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Genel Tanıtım

Ülkemizin ilk sosyal güvenlik uygulamalarına ilimizde çalışan yeraltı maden işçilerinin sosyal haklarını düzenlemekle başlamıştır. Maden işçileri ile ilgili 1865 Dilaver Paşa Nizamnamesi Sosyal Güvenlikle ilgili ilk yazılı belge,1921 yılında çıkarılan 151 sayılı Havza-i Fahmi ye amele Kanunu ilk yasal düzenlemedir. Bu kanun gereği ilimizde 22.07.1923 tarihinde kurulan Amele Birliği Sandığı ülkemizin ilk sigorta kuruluşudur. Sosyal güvenlik uygulamaları diğer illerden yaklaşık 25 yıl önce başlamış olup bu sebeple ilimiz de sosyal güvenlik bilinci yüksektir. SSK Şube Müdürlüğü 3 büyük İlden sonra 1946 yılında 4. Olarak İlimizde kurulmuştur, halen Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü olarak kullanılmakta olan binamız 1968 yılında Sigorta Müdürlüğü olarak hizmete açılmıştır.

 

20.05.2006 tarih ve 26173 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğü giren Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Sosyal Güvenlik tek çatı altında toplanmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumunun taşra teşkilatı il Müdürlükleri ve İl Müdürlüklerine bağlı Sosyal Güvenlik merkezlerinden oluşmaktadır.

 

 

Zonguldak sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü;
(Devredilen) Sosyal Sigortalar Kurumu Sigorta İşleri Genel Müdürlüğüne bağlı;
- Zonguldak Sigorta İl Müdürlüğü,
(Devredilen) Sosyal Sigortalar Kurumu Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı;
- Zonguldak Sağlık İşleri İl Müdürlüğü,
(Devredilen) Bağ-Kur Genel Müdürlüğü'ne bağlı;
- Bağ-Kur Zonguldak İl Müdürlüğünün devri ile

 

Sosyal Güvenlik Kurumunun en önemli taşra birimlerinden biri haline gelmiştir.

 

 

Kurumumuz Yönetim Kurulunca İlimizde 5 Sosyal Güvenlik Merkezi, 1 Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi ve 1 Mali Hizmetler Sosyal Güvenlik Merkezi kurulmasına karar verilmiştir.

Karaelmas Sosyal Güvenlik Merkezi, Zonguldak Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi, Kdz. Ereğli Sosyal Güvenlik Merkezi, Devrek Sosyal Güvenlik Merkezi, Çaycuma Sosyal Güvenlik Merkezi, Alaplı Sosyal Güvenlik Merkezi ve Mali Hizmetler Sosyal Güvenlik Merkezi açılmış olup, Sosyal Güvenlik Merkezlerimiz faaliyetlerine devam etmektedir.

 

 

 

 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
 
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager