Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

SGK 6. Olağan Genel Kurulu Sivil Toplum Temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi

29.12.2021

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 6. Olağan Genel Kurulu, işveren, işçi, kamu görevlileri, tarımda çalışanlar, emekli ve esnaf temsilcilerinin katılımıyla SGK Başkanlığı’nda yapıldı.

6. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yapılan oylama sonucunda SGK Yönetim Kurulu üyeliğine işverenleri temsilen Nadir Yürüktümen, işçileri temsilen Pevrul Kavlak, kamu görevlilerini temsilen Hüseyin Yüksel, tarımda kendi nam ve hesabına çalışanları temsilen Şemsettin Şemsi Bayraktar, tarım dışında kendi nam ve hesabına çalışanları temsilen Bendevi Palandöken, kurumdan aylık ve gelir alanları temsilen Kazım Ergün seçildi.

TİSK, MEMUR-SEN, DİSK, KAMU-SEN, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, TESK, TÜED, TZOB, TOBB, TİSKO, TTB, KESK, TMMOB TÜRMOB ve TOGB temsilcileri Genel Kurulda görüşlerini dile getirdi.

SGK yaptığı yenilikler ve dijital entegrasyonlarla diğer kurumlara örnek oldu
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İcra Kurulu Üyesi Metin Demir, Sosyal Güvenlik Kurumunun ülkenin önemli ve kritik kuruluşlarından birisi olduğuna vurgu yaparak, ‘’Sosyal Güvenlik Kurumumuzun kurulduğu günden bugüne kadar çalışma hayatına ve istihdama yapmış olduğu katkıları hepimizi biliyoruz sigortalılıktan, teşviklere çok geniş bir yelpazede hizmet verip, birçok veriyi işliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bugüne kadar ülkemizde yaptığı yenilikler ve dijital entegrasyonlarla da diğer kurumlara örnek oldu.’’ dedi.

SGK 84 milyona hizmet veren bir kurum
Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN) Genel Başkanı Ali Yalçın, Sosyal Güvenlik Kurumunun doğumdan ölüme kadar 84 milyona hizmet veren bir kurum olduğunu belirterek, ‘’Bu kurumun bize hitap eden çok ciddi yönü var dolayısıyla çalışma hayatının ana aktörlerinden belki de muhataplarından birisi. Asgari ücret tutarı kadar vergi muafiyetini bu anlamda olumlu bir adım olarak addettik.’’ ifadesinde bulundu.

SGK hepimizin olan bir kurum
Sosyal Güvenlik Kurumunun toplumun en büyük güvencesi olduğunu söyleyen Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, şöyle devam etti: ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu 84 milyon yurttaş ile hepimizin olan bir kurum. Aktif sigortalısıyla, emeklisiyle, hak sahibiyle on milyonlarca vatandaşa hizmet veren bir kurum, toplumumuzun en büyük güvencesidir ve sosyal güvenlik hepimizin bildiği gibi temel bir insanlık hakkıdır.’’

SGK vatandaşların geleceğe güvenle bakmasını sağlıyor
Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (KAMU-SEN) Genel Başkanı Önder Kahveci, Sosyal Güvenlik Kurumunun vatandaşların geleceğe güvenle bakmalarını sağlama görevini üstlendiğini aktararak, ‘’Tüm vatandaşlarımızın geleceğe güvenle bakması, devlet tarafından korunup gözetilmesi ve güvence altına alınması devletimizin vatandaşlarına değer verdiğinin göstermektedir, bu hayati hizmetleri topluma sunma görevini üstlenen Sosyal Güvenlik Kurumunun kaliteyi, etkin değerleri, adaleti ve güveni yakalaması son derece önemlidir. Koronavirüs salgını ile birlikte pandemi döneminde yapılan fedakârlıkları görmezden gelemeyiz kovid tedavisinin ilaçlarının ve aşıların tüm vatandaşlarımız için ücretsiz olarak sunulması önemlidir takdir etmezsek haksızlık etmiş oluruz bu süreçte emeği geçen herkese vatandaşlarımız adına teşekkür ederim.’’ şeklinde konuştu.

Kayıt dışı istihdam toplumu olumsuz yönde etkilemektedir
SGK’nın, insanları yarının bilinmezliğine karşı koruyan bir sistem olduğunu aktaran Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, kayıt dışı istihdam ile mücadelenin önemine de değinerek sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘İnsanoğlunun en önemli ihtiyaçlarından biri yarınından emin olma isteğidir, günümüzde insanları yarının bilinmezliğine karşı koruyan sosyal güvenlik sistemidir. Bizim için asıl görev sosyal güvenliğin finansmanını güçlendirmektir bunun içinde Kayıt dışı istihdamı kayıt altına almak önceliğimiz olmalıdır. Kayıt dışı istihdam devletin gelirlerini azaltan, işçi ve ailesinin sosyal güvenlik haklarını elinden alan, yasalara uyan işvereni haksız rekabetle karşı karşıya bırakan bir uygulamadır. Kayıt dışı istihdam işçilerin gelecekte alacakları emekli aylıklarını düşürmekte vatandaşların sağlık hizmet kalitesini bozmaktadır. Kısaca kayıt dışı istihdam toplumu olumsuz yönde etkilemektedir.’’

SGK Türkiye’nin güzide bir kurumudur
Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Genel Başkan Vekili Dr. Osman Yıldız, Sosyal Güvenlik Kurumunun Türkiye’nin güzide bir kuruluşu olduğunun altını çizerek, ‘’Sosyal Güvenlik Kurumunun bugüne kadar göstermiş olduğu başarılı çalışmaları özelliklede pandemi sürecindeki çalışmaları ve kolaylaştırıcı yaklaşımlarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Sosyal güvenlik Kurumu Türkiye’nin güzide bir kuruluşudur, SGK’nın başkanına, yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.’’ dedi.

SGK koronavirüs sürecinde esnafımıza sahip çıkmıştır
Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs ile mücadelede Sosyal Güvenlik Kurumunun yapmış olduğu düzenlemelerin önemli olduğuna dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘’Pandemi ülkemizde de sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz etkilemiştir. Bu süreçte devletimiz tarafından salgının ülkemizdeki ekonomik etkilerini hafifletmek ve üretimin devamlılığını sağlamak amacıyla tedbirler alınarak, destek ve önlem paketleri uygulamaya konulmuştur. Bu çerçevede üretim, istihdam ve ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkârlarımızın da ticari faaliyetlerini sürdürebilmeleri ailelerinin geçimini sağlayabilmeleri yönünde düzenlemeler yapılmıştır.’’ ifadelerini kullandı.

Emeklilerimiz tecrübeleri ve birikimleriyle ülkemize değer katıyor
2021 yılında en düşük emekli maaşının bin 500 liraya çıkarıldığını söyleyen Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkan Kazım Ergün, ‘’Emeklilerimiz tecrübeleri ve birikimleriyle ülkemize değer katıyor, bizlerde onları temsilen burada bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Emekliler olarak genel kurulun vatanımıza ve milletimize hayırlara vesile olmasını yüce Allah’tan diliyorum emeği geçen herkesi tebrik ediyorum, 2020 yılında asgari ücretten çalışanlara bağlanan emekli maaşı 850-900 liraydı Sayın Cumhurbaşkanımız inisiyatif alıp bin liraya çıkarttı. 2021 yılında da bağlanan en düşük emekli maaşları 1200, 1300 lira ve yine Cumhurbaşkanımız inisiyatif kullandı bin 500 liraya çıkardı.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Kovid-19 salgın döneminde istihdamı koruduk
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, Dünya’nın zor bir dönemden geçtiğini belirterek, ‘’Bütün ezberlerin bozulduğu pandemi döneminden geçiyoruz bu dönemde çalışma biçimleri ve uygulamalar değişti fakat Allah’a şükürler olsun ki istihdamı koruduk, çalışma hayatını devam ettirebildik başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Çalışma Bakanlığımıza, Sosyal Güvenlik Kurumuna, İŞKUR’a çok teşekkür ediyoruz.’’ şeklinde konuştu.

Sosyal güvenliğin gücüne inanıyoruz
Tüm İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSKO) Genel Başkan İlhami Ertaş, sosyal güvenliğin önemine vurgu yaprak, ‘’Türkiye’nin üreten gücüne inanıyoruz. Devletiyle bölünmez bütünlüğümüzü güçlendirecek yegâne unsur sosyal güvenliktir. Millet devlet babasının gücünü arkasında hissetmelidir, güven duygumuz bu şekilde köklenerek güçlenir.’’ görüşünü paylaştı.

Çiftçilerimizin lehine önemli kazanımlar elde edildi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) adına konuşma yapan Teknik Müşavir Neşe Tezer, son 15 yıl içerisinde sosyal güvenlik sisteminde önemli gelişmeler olduğunu ve tarım sektörünün bu gelişmelerden olumlu yönde etkilendiğini ifade ederek ‘Sosyal güvenlik sistemimizde önemli gelişmeler oldu, tarım sektörü ve bu sektörde çalışanlarda bu gelişmelerden olumlu yönde etkilendiler. Çiftçilerimizin çok sayıda sorunu çözülerek çiftçilerimizin lehine önemli kazanımlar elde edildi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği adına şimdiye kadar çiftçilerimizin yararına yapılan bütün çalışmalar için emeği geçen tüm bürokratlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.’’ dedi.

SGK her daim vatandaşının yanında
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Sekreteri Şenol Köksal ise ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu her zaman vatandaşın yanında olmuş, özellikle pandemi döneminde üzerine düşeni yapmıştır.’’ ifadesinde bulundu.

SGK’nın başarısı hepimizin başarısı demek
Sosyal Güvenlik Kurumunun başarısının önemine değinen Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Besleme, ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu hepimizin kurumu onun başarısı bizim başarımız. Genel kurulumuza teşekkür ediyorum, başarılı geçmesini diliyorum.’’ dedi.

Kısa çalışma ödeneği büyük bir destek oldu
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu ile vatandaşlar arasında köprü kurduklarını ifade ederek, ‘’Kamu kurumu, işveren ve çalışanlar arasında birçok işlemi yürüten ve köprü vazifesi kuran mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun yaptığı düzenlemelerin, hayata yansıtıcısıyız aslında. Pandemi döneminden birkaç örnek vermek isterim hepimiz zor bir dönem yaşadık ama bu dönemde devletimiz tarafından bizlere sağlanan en büyük destek kısa çalışma ödendiğiydi, bu kısa çalışma ödeneğinin hayata ve ceplerimize yansıması bizlerin aracılığı ile gerçekleşti.’’ açıklamasında bulundu.

Vatandaşlarımızın tamamı sosyal güvenlik çatısı altında
Sosyal Güvenlik Kurumunun tüm vatandaşları kapsadığını ifade eden Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği (TOGB) Genel Başkanı Ergün Karaçanak, ‘’Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının neredeyse tamamını sosyal güvenlik çatısı altında toplayan, hizmet veren bir kurumun genel kurulunda bulunmak, düşünce ve taleplerin dile getirilmesi, bunların önemsenerek yerine getiriliyor olması milletimiz adına çok değerli.’’ diye konuştu.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Cevdet Ceylan, toplantının kapanış konuşmasında bütün paydaşlara teşekkür ederek, kurumun ortak akılla yönetilmesinin demokrasi açısından çok önemli olduğunu dile getirdi. Olağan Genel Kurul toplu fotoğraf çekimi ile birlikte son buldu.

 

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
 
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager