Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

SGK Başkanı Yılmaz, TÜRMOB Canlı Yayınına Katıldı

20.01.2021

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı İsmail Yılmaz, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’nin (TÜRMOB) sosyal medya kanalındaki canlı yayına konuk oldu. 

 

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu’nun konuğu olan SGK Başkanı Yılmaz, 7256 sayılı Yapılandırma Kanunu, kayıt dışı çalışma, istihdam teşvikleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

 

COVİD-19 salgını nedeniyle zorlu bir dönemden geçildiğini ifade eden Başkan Yılmaz, Türkiye’nin örnek güçlü sosyal güvenlik sistemi sayesinde bu süreçte güvence sorunlarının yaşanmadığını söyledi.

 

“Teşviklerle İstihdamın Artışına Katkıda Bulunuyoruz”
Kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteği ve normalleşme desteğinin istihdam artışına katkı sunduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız Normalleşme Desteği ile birlikte İstihdama Dönüş ve İlave İstihdam Desteğini hayata geçirdi. Normalleşme desteğinden faydalanan işveren ve sigortalı sayısının ciddi rakamlara ulaştığını görüyoruz” dedi.

Kurum Başkanı Yılmaz, işverenlerin SGK internet sitesini ziyaret ederek hangi teşvikin ne gibi avantajlar sağladığı bilgisine ulaşabileceklerini hatırlattı.

 

“Yapılandırma Başvurusunda Son 12 Güne Girdik”
Yapılandırma Kanununa başvuruların devam ettiğini ve başvuru süresinde son 12 güne girildiğini belirten Yılmaz, daha fazla işverene ulaşabilmek için SGK’nın en önemli paydaşlarından biri olan TÜRMOB’a önemli görevler düştüğünün altını çizdi. 

 

“Kayıt Dışı Çalışmayı Önemli Bir Ölçüde Azalttık’’
Çalışma hayatındaki en büyük sorunun kayıt dışı çalışma olduğunu söyleyen Yılmaz, kayıt dışılığın hem Kurum bütçesi hem de ülke ekonomisi açısından ciddi bir maliyet oluşturduğunu ifade etti. Yılmaz, kayıt dışı ile mücadele kapsamında sahte iş yerlerinin oluşumunu engellemek için meslek odalarından ve mali müşavirlerden destek istedi.

Başkan Yılmaz, kayıt dışı istihdam ile güçlü bir mücadele verdiklerinin altını çizerek, bu konuda tüm tarafların katkı sağlaması gerektiğini sözlerine ekledi.

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu da, Sosyal Güvenlik Kurumu ile her zaman istişare içinde olduklarını dile getirdi. 

Genel Başkan Kartaloğlu, programa katılımından ve yaptığı önemli açıklamalardan dolayı Kurum Başkanı Yılmaz’a teşekkür etti.

 

Toplantı video linki ►https://www.youtube.com/watch?v=h2tSxYhttic&t=4s

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
 
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager