Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

SGK Başkanı Yılmaz, A Haber TV Konuğu Oldu

25.12.2020

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı İsmail Yılmaz, A Haber “Ajans Bugün” programının canlı yayınına katılarak Yapılandırma Kanunu hakkındaki soruları yanıtladı.

Yapılandırma kapsamına 31 Ağustos 2020 ve öncesi dönemlere ait borçların girdiğini ifade eden Kurum Başkanı Yılmaz, “Yapılandırma kapsamına GSS prim borçları, sigorta primleri, idari para cezaları, rücu alacakları, yersiz ödenen aylıklar girmektedir. Yapılandırmadan ayrıca geçmiş dönemde Bağ-Kur (4b) sigorta hizmetleri dondurulan vatandaşlarımız da faydalanacak” dedi.   

Yapılandırma için son başvuru süresinin 31 Aralık 2020 tarihi olduğunu dile getiren Başkan Yılmaz, bu avantajlardan faydalanmak için  borcu olan vatandaşların fırsatı kaçırmaması gerektiğine vurgu yaptı.                                             

Başvuru taleplerinin e-SGK ve e-Devlet üzerinden de alınabildiğine dikkat çeken Başkan Yılmaz, vatandaşların Kuruma gelmeksizin yapılandırma başvurularının durumunu takip edebileceklerini söyledi.

“Genel Sağlık Sigortamızın Mimarlığını Sayın Cumhurbaşkanımız Yaptı”

Genel Sağlık Sigortasının önemine değinen Yılmaz, “Sayın Cumhurbaşkanımızın mimarlığını yaptığı, Sayın Bakanımızın büyük destekleriyle yürüttüğümüz ve Türk mucizesi olarak adlandırdığımız bu sistemin faydalarını pandemi sürecinde daha net görüyoruz. Bu sitemimizin dünyada eşi ve benzeri olmadığını bir kez daha belirtmek isterim” ifadesinde bulundu.

GSS prim borcu bulunan vatandaşların da yapılandırmadan faydalanabileceğine dikkat çeken Yılmaz “Bu vatandaşlarımızın avantajı çok daha büyük. Bu borçlara bir güncelleme uygulamıyoruz. Sadece prim borcunun aslını ödeyecekler. 30 Nisan 2021 tarihine kadar borç asıllarının ödenmesi halinde gecikme zammı ve faizlerinin tamamı silinecek” dedi.

"Yapılandırma Ödemeleri Taksitler Halinde Ödenebilecek"

Vatandaşların borçlarını ödemede taksit imkanının olduğunu ifade eden Yılmaz, konuşmasının devamında şöyle konuştu:
“Vatandaşlarımızın borçlarını ikişer aylık periyodlarla, 6, 9, 12, 18 taksit seçeneğiyle ödeyebilme imkanı bulunmaktadır.  Borçlarını taksitle ödemek isteyen vatandaşlarımız Kanundaki vade farkını ödemek suretiyle; 6, 9, 12, 18 taksit seçeneğinden birini tercih edebilecektir. 18 ay taksit seçeneğini tercih eden bir vatandaşımız borcunu 36 ayda ödeyecektir. Ayrıca Belediyelerimiz 120, spor kulüplerimiz ise 72 aylık ödeme imkanından faydalanabilecektir.”

“Yapılandırmanın Sürebilmesi İçin Taksitlerin Ödeme Dönemlerine Dikkat Edilmeli”

Yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksitinin ödenmesi gerektiğinin altını çizen Kurum Başkanı, bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksitin ödenmemesi durumunda yapılandırmanın bozulacağını kaydetti.

Video linki ► https://www.youtube.com/watch?v=yFf8KEuu2fY

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
 
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager