Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

SGK Başkan Vekili Yılmaz TRT Radyo 1’in Konuğu Oldu

15.05.2020

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Vekili İsmail Yılmaz TRT Radyo 1’in “Gün Ötesi” programına katılarak gündeme dair konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Programın açılış konuşmasında sosyal güvenliğin önemine değinen SGK Başkan Vekili Yılmaz, sosyal güvenliğin toplumda yoksulluğu ve gelir dağılımındaki eşitsizlikleri önlemede, toplumsal huzuru sağlamada çok önemli bir rol oynadığını ifade etti.

Sosyal Güvenlik Haftası etiklikleri kapsamında katıldığı radyo programında, haftanın önemine ve ülkemizdeki SGK uygulamalarına dair açıklamalarda bulunan Yılmaz, ”2006 yılında gerçekleşen Sosyal güvenlik reformuyla birlikte hem mevzuat hem de kurumsal yönden dağınık yapıya sahip olan sistem toplaştırıldı. SSK BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapatılarak toplumun tamamını kapsayan eşit adil ve kaliteli bir hizmet sunan kurumsal yapı oluşturuldu. 3 farklı kurumun sunduğu hizmet SGK bünyesinde sunulmaya başlandı. Öncelikle vatandaşlar arasında halkla ilişkiler açısından norm ve standart birliğini sağladık. İşçiler, memurlar, esnaflar, tarımda çalışanlar, 5 ayrı sosyal güvenlik kanununda uygulanması gereken tüm kanunlar tek kanunda toplanmış oldu.  Sistem bürokrasiden ve kırtasiyecilikten arınmış oldu. Daha hızlı bir hizmet sunar hale geldik. Sağlığa erişimde yararlanılan haklar anlamında çok önemli farklılıkları ortadan kaldırdık.  Sağlık alanında tek bir ödeme kurumu oluşturuldu. Bu durumda sağlık hizmetlerinin daha kaliteli ve erişilebilir olması sağlandı. Özel hastanelerden, serbest eczanelerden yararlanma çok kısıtlıyken, neredeyse tüm özel hastaneler ve eczaneler vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Sağlık alanında sunulan hizmetlerin bedeli ve kapsamı hakkındaki farklılıklar giderildi ve tek bir ödeme sistemi hayata geçirildi” dedi.

“Toplumun yüzde 99’undan fazlasına hizmet sunmaktayız”
 

SGK Başkan Vekili Yılmaz, 2002 yılında toplumun sadece yüzde 70’ine sosyal güvenlik hizmet sunulurken bugün genel sağlık sigortası uygulamasıyla birlikte 2019 yılı sonu itibariyle toplumun yüzde 99’undan da fazlasına hizmet sunan bir yapıya kavuştuklarını ifade etti.

2002 yılında 12 milyon olan aktif sigortalı sayısının yüzde 83 artarak bugün itibariyle 21,9 milyona ulaştığını ifade eden Yılmaz, “2002 yılında 6 buçuk milyon olan emekli sayımız bugün itibariyle 12,9 milyona ulaşmıştır. Yine emeklilere milli gelirden daha fazla pay verilmeye başlandı. Bu da 2002 yılında yüzde 4,6 iken bugün yüzde 7’lere yükseltilmiştir. TÜİK istatistiklerine baktığımızda ülkemizdeki kayıt dışılığın 2002 li yıllarda yüzde 52 seyirlerindeyken, sosyal güvenlik kurumu ve diğer kurumların da mücadelesiyle bu sayı yüzde 30’lara kadar gerilemiştir ki bu noktadaki mücadelemiz devam edecektir” şeklinde konuştu.

Vatandaş odaklı yerinden yönetim hizmet sunmak amacıyla 584 sosyal güvenlik merkezi ile birlikte e-Devlet hizmetleri, otomasyon ve erişim alanlarında da çok ciddi mesafe kat ettiklerinin altını çizen SGK Başkan Vekili Yılmaz, “Burada da en yüksek tıklanmayla en önde geliyoruz. E-Devlette 145 farklı hizmeti dijital olarak vatandaşın hizmetine sunuyoruz” ifadesini kullandı.

“Genel Sağlık Sigortamızı Türk mucizesi olarak dünyaya tanıtıyoruz”

Dünyadaki bu Covid-19 salgınıyla birlikte genel sağlık sigortasının öneminin bir kez daha ortaya çıktığını dile getiren Yılmaz, “Değişik ülkelerle yaptığımız sosyal güvenlik çalışmalarında da ifade ettiğimizde de bize hep şu söylenirdi, ‘Siz bu kadar zengin misiniz, bu kadar imkanlarınız var mı?’ hakikaten mükemmel bir sosyal güvenlik sistemimiz ve Genel Sağlık Sigortamız var ki, bunu Türk mucizesi olarak dünyaya tanıtıyoruz. Türkiye’deki Genel sağlık sigortasının en önemli özelliği kapsamının genişliğidir. Kapsam dışında birkaç istisna dışında kimse bulunmamaktadır. Nüfusumuzun yüzde 99’u hatta yüzde 99,08 diyebiliriz, gerçekten bu çok geniş ve kapsamlı. Tabi kapsamının dışında sunmuş olduğumuz hizmetlerin de kapsamı çok geniş. Almış olduğumuz ücretler de aldığımız primlerin de dünyada örneği yok” açıklamasında bulundu.

“Sadece 88,29 TL aylık ödeyerek tüm sağlık hizmetlerinden koşulsuz yararlanabilirsiniz”

Geliri asgari ücretin üçte birinin üzerinde geliri olan vatandaşlarımız, Sadece 88,29 TL aylık ödeyerek tüm sağlık hizmetlerinden koşulsuz yararlandığını ifade eden Yılmaz, “Şu anda yaklaşık 9 bine yakın bir ilaç kapasitemiz var hemen hemen zaten bütün özel hastaneler, bütün eczanelerde Sosyal Güvenlik Kurumunun anlaşması var ve vatandaşlarımız bu az önce ifade etmiş olduğumuz kapsama giren vatandaşlarımız bu 88,29 TL ödeyen vatandaşlarımız da dahil herkes sunulan bu sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabiliyor” dedi.

SGK Başkan Vekili İsmail Yılmaz, Koronavirüs kapsamın yapılan çalışmalarla ilgili olarak konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Tabi Sosyal Güvenlik Sisteminin bir diğer ayağı da işverenlerimiz yani bir tarafta sigortalılarımız, bir tarafta da işverenlerimiz bulunmakta işverenlerimizin de mutlaka korunması gerekiyor oda bu süreçte Sosyal Güvenlik Kurumu olarak bizler bu konuda tedbirlerimizi aldık. Malı açıdan rahatlatılması amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığımız perakende, AVM, demir-çelik, otomotiv, lojistik, ulaşım, sinema, tiyatro, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil, konfeksiyon, etkinlik, organizasyon sektörleri mücbir hal ilan edildi. Bu mücbir hal ilan edildikten sonra bizde bunun hemen akabinde yönetim kurulu kararımızla Nisan Mayıs ve haziran aylarına ait ödemeleri yani bu sektörlerdeki iş verenlerimizin firma ödemelerini 6 ay süre ile erteledik. Bu ilk ödeme ne zaman başlayacak?  Ekim, Kasım ve aralık ayında. Yani Nisan'da ertelemiş olduğumuz Nisan ödeme dönemi Ekim'de, Mayıs ödeme dönemi Kasım'da, Haziran ödeme dönemi aralık ayında ödenecek.

Burada toplamda baktığınızda 1 milyon 268 bin işverenimizin primlerini ve yaklaşık 8 milyon sigortalımızın primlerini bu şekilde 6 ay süreyle ertelemiş ve bir nebze rahatlama sağlamış bulunmaktayız. Yine kurumsal olarak bu süreçte kurum alacaklarının takibine yönelik, icra takiplerini durdurduk, idari para cezalarının uygulanmasını durdurduk, acil durumlar haricinde denetimleri tamamen durdurduk. Ayrıca bildiğiniz gibi Meclisimizden geçen düzenleme ile 1397 Belediyemizin Nisan, Mayıs, Haziran dönemine ait primlerini erteledik. Yine İçişleri Bakanlığının yayınlamış olduğu 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için ortaya koyduğu sokağa çıkma yasağı kapsamındaki vatandaşların da kuruma olan prim borçlarını ödeme süresini yasağın sona erdiği günü takip eden on beşinci güne kadar erteledik.

Yine borçlarının tecil ve taksitlerinden işverenlerimiz açısından 2020 yılında ödemeleri gereken taksitlerine cari ay primlerini 8 ay kadar ödemeseler dahi bu plânların bozulmadan kalmasını sağladık bu anlamda mağduriyetlerin önüne geçmek bakımından bu düzenleme ciddi bir finansman destek sağlanmış oldu.

Sayın Bakanımızın açıklamış olduğu bu program kapsamında bizlerde Sosyal Güvenlik Kurumu olarak bunun tarafıyız ve paydaşıyız. İnşallah önümüzde ki süreçte sayın bakanımızla birlikte bunların eylem planları hazırlayarak desteğimizi sağlayacağız zaten adı üstünde sosyal güvenlik kurumu her alanda sosyal olarak bulunmaktayız. Tabi ben müsaadeniz olursa eğer vaktiniz varsa bu pandemi sürecinde almış olduğumuz bazı tedbirlerden bahsetmek istiyorum. Bu hakikaten çok önemli sosyal güvenlik açısından şimdi biz burada neler yaptık öncelikle genel sağlık sigortası kapsamında sağlanan haklardan faydalanan vatandaşlarımızın rapor yenileme şartı için bir yılın sonunda rapor yenilemeleri gerekiyor. Rapor yenileyemeseler dahi raporları olmasa dahi 3 ay süreyle ilaçları alma imkânı getirdik vatandaşlarımız açısından yine bu süreçte ilaçları biten vatandaşlarımızın hastalarımızın genel sağlık sigortalılarımızın da 3 ay süreyle reçetesiz raporlu ilaçlarını alma hakkını getirdik. Yine aynı şekilde bu sürede özel hastanelere uygulamakta olduğu biyometrik kimlik doğrulama uygulamasını askıya aldık bu pandeminin yayılmaması açısından ve bu noktada ki tedbirlere katkı sağlamak amacıyla yine sosyal güvenlik kurumu olarak sigortalılarımızın çalışmakta oldukları iş yerinde çalışamamaları ya da almış oldukları raporlar tek hekim raporu 10 güne kadar ödenmekteyken 10 güne kadar verilmekteyken bu kovid-19 nedeniyle biz bu raporların 14 güne kadar ödemesini sağladık. Ve bunlar için bu sigortalılarımızın geçici iş göremezlik ödemelerini de almalarını sağladık.”

 

 

 

 

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
 
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager