Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

SGK Başkan Vekili Yılmaz, NTV Canlı Yayınına Katıldı

15.05.2020

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Vekili İsmail Yılmaz, NTV canlı yayın programına katılarak, Sosyal Güvenlik Haftası ve Koronavirüs ile mücadelede alınan tedbirler konusunda açıklamalarda bulundu.

NTV “Finans Cafe”nin canlı yayınında Melda Yücel Kocaalp’ın gündeme ilişkin sorularını cevaplayan SGK Başkan Vekili Yılmaz konuşmasının başında, “Pandemi döneminde çalışanların ve işverenlerin korunması için atılan adımlarda ve  Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle yapılan çalışmalarımızda bizlerden desteklerini esirgemeyen sosyal güvenlik reformunun mimarı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile çalışmalarımızdaki katkı ve destekleri için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk’a şükranlarımı arz ediyorum”  dedi.

Salgın sürecinde Kurum olarak işlemleri aksatmadan çalışmalara devam ettiklerini ifade eden Yılmaz, SGK ailesinin ve tüm vatandaşların Sosyal Güvenlik Haftası’nı kutladı.

2006 yılında gerçekleşen sosyal güvenlik reformunun ne kadar önemli olduğunu COVID-19 sürecinde bir kez daha gördüklerini dile getiren Başkan Vekili Yılmaz, “Tüm dünyaya baktığımızda insanların sağlığa erişiminde sosyal güvenlik hakkının ne kadar önemli olduğu, Genel Sağlık Sigortamızın kapsamının geniş olmasının vatandaşlarımız açısından önemini bir kez daha görmüş bulunmaktayız. 2006 yılında bu reformu gerçekleştirirken benimsediğimiz parametrelerden bir tanesi de GSS kapsamına tüm vatandaşlarımızın alınmasıydı. GSS’ye tüm vatandaşlarımızı almakla birlikte prim ödeme sıkıntısı yaşayabilecek vatandaşlarımızın primlerini devlet karşılama yoluna gitmişti ki bunun sonuçlarını bugün çok net bir şekilde gördük” ifadelerini kullandı.
 
“Vatandaşlarımız için gerekli tüm tedbirlerimizi aldık”

Salgın sürecinde hiçbir vatandaşın sağlıktan faydalanamama, tedavi olamama ya da ilaç alamama gibi bir sorunla karşılaşmadığını söyleyen Başkan Vekili Yılmaz, “SGK olarak COVID sürecinde; öncelikle bütün çalışma gruplarımızda ve birimlerimizde tedbirlerimizi aldık ve buna ilişkin olarak hizmetlerimizin aksamaması yönünde uzaktan erişim, dijital dönüşüm dahil bütün sistemimizi buna uygun bir şekilde kurduk. Vatandaşlarımızın rahatlatılması ve ilaçlarını alabilmesi adına rapor süreleri biten, reçete süreleri biten vatandaşlarımızın da ilaçlarını temin etmesi, raporları bitse dahi eczaneden ilaçlara ve tıbbi malzemelere erişimlerini sağladık” dedi.
İş göremezlik ödemelerini bekletilmeksizin ödemeye başladıklarını, piyasayı rahatlatmak adına işverenlerin prim ertelemelerini gerçekleştirdiklerini dile getiren Yılmaz, yaklaşık 1 milyon 300 bin işverenin, 8 milyon sigortalıya tekabül eden yaklaşık 40 milyon liralık primlerini 6 ay süreyle ertelediklerini söyledi.
 
“Nisan-Mayıs-Haziran ödeme dönemine ait primlerini Ekim-Kasım-Aralık aylarında ödenmek üzerine 6 ay süreyle erteledik ve finanslarını sağlamaya çalıştık” diyen Yılmaz “SGK olarak bu süreçte Kurumumuzun yürütmekte olduğu bütün denetimleri, cezaları, icraları, hacizleri durdurduk. Belediye borçlarının ertelenmesini sağladık. İşverenlerimizin ve sahanın rahatlatılması yönünde ciddi tedbirler aldık” şeklinde konuştu.

“Güçlü bir ülkeyiz, bu süreci en kısa zamanda hep beraber atlatacağız”

Konuşmasında “Güveniyoruz ve inanıyoruz ki Türkiye olarak güçlü bir ülkeyiz, güçlü bir ekonomiye sahibiz ve bu süreci en kısa zamanda hep beraber atlatacağız” diyen İsmail Yılmaz SGK’nın sağlam temeller üzerine inşa edildiğine vurgu yaptı.

“En düşük emekli aylığını 1500 TL’ye çıkardık”

Bugün itibariyle dosya bazında en düşük emekli aylığının bin 500 TL’ye çıkardıklarını ifade eden SGK Başkan Vekili İsmail Yılmaz konuşmasının devamında şöyle konuştu:

“Emeklilik sürecinde hiçbir yavaşlamamız olmadı. Pandemi sürecinin tam başlangıç aşamasındayken yaklaşık 8 bin personelimiz için uzaktan erişim ve işlemlerin uzaktan yapılmasını tedbirini almıştık ki tam da bu noktada bu işlemler devreye girdi. Bugün itibariyle hiçbir müdürlüğümüzde bekleme yok. Emekli aylığı geçmiş yıllarda ortalama 120-130 günde hatta 6 ayda bağlanırken bugün ortalama 11 gün içerisinde aylıkları bağlıyoruz ve emeklilerimizi bu konuda hiçbir şekilde mağdur etmedik. Sadece emeklilerimizi değil, sigortalılarımızın geçici iş göremezlik ödemelerini COVID sürecinde ortalama 7 gün içerisinde tamamladık. Ramazan Bayramı ikramiyelerini yine bayramdan önce ödeyerek emeklilerimizin rahatlamasını sağladık.”

“Kayıt dışılıkla mücadelemiz devam edecek”

Kayıt dışı çalışmayla mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerine vurgu yapan Başkan Vekili İsmail Yılmaz, “Tüm vatandaşlarımızdan ricam, lütfen kayıt dışı çalışmayalım, kayıt dışına engel olalım, kayıt dışı bizim en büyük sorunumuz. 2000’li yıllarda ülkemizde kayıt dışı istihdam oranı ortalama yüzde 52 iken bugün yüzde 30’lara kadar geriledik ancak bu hala yeterli değil. Kayıt dışılıkla mücadelemiz devam edecek. SGK açısından kayıt dışılıktaki bir puanın bütçemize etkisi ortalama 3 milyar. Bu çok ciddi bir rakam, bütçemiz açısından da çok önemli, vatandaşlarımızın sosyal güvenliği ve geleceği açısından da çok önemli” dedi.

 

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
 
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager