Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Başkan Bağlı, “Sosyal Güvenlik Hakkı Yaygın ve Kökleşmiş Bir Haktır”

22.11.2019

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, SGK Hukuk Müşavirliğinin Antalya’da düzenlediği Kişisel Gelişim ve Mevzuat Eğitimi’ne katıldı.

SGK Başkanı Bağlı eğitimde yaptığı konuşmasında, sosyal güvenliğin hukukun, maliyenin, siyasetin ve kamu karar alma mekanizmasının kesişme alanı olduğunu ifade etti.

Sosyal güvenlik alanından yapılan iş ve işlemlerinin hukuki bir mahiyet taşıdığına vurgu yapan Başkan Bağlı, “Sosyal güvenlik hakkı, Anayasaya baktığımızda üçüncü kuşak hak değdiğimiz sosyal haklar içinde sayılmış, Türkiye’de anayasal zemini ve dayanağı olan bir haktır. Devlet tüm vatandaşlarına bu hakkı tanıyor” dedi.

Başkan Bağlı, eğitimler aracılığıyla bir araya gelmenin mevzuatı anlamada, yorumlamada ve uygulamada karşılaşılan sorunları işin uzmanlarının önünde tartışmak açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.

“SGK avukatlarının en büyük sorunu geniş ve dağınık bir mevzuatla muhatap olmasıdır” diyen Bağlı, “Emeklilik ve sigortalılık mevzuatları başlı başına bir uzmanlık ve doktora konusu olacak kadar geniştir. Bunun yanında sağlıkla ilgili iş ve işlemleri eklediğimizde ihtisaslaşma olmadan işin içinden çıkmak daha da zor hale geliyor” açıklamasında bulundu.

Başkan Bağlı konuşmasının devamında:

“Kamu kurumları içerisinde davalılık oranına baktığımızda hem idari hem adli yargıda birinci sıradayız. Bunun sebebi sosyal güvenliğin kapsamının genişliği, 80 milyona hitap etmesi ve her kesime bir şekilde dokunuyor olmasıdır. Mevzuatlarda ve dava sonuçlarında bazen farklılıklarla karşılaşmanın bence temel nedeni sosyal güvenlik hakkının Türkiye’de çok yaygın ve kökleşmiş bir hak olmasıdır” şeklinde konuştu.

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
 
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager