Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Bakan Selçuk; “Çalışan 3 Bin 700 Anneye Aylık bin 300 TL Destek Verilecek”

10.11.2019

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen Avrupa Birliği destekli “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” başvurularının 13 Kasım 2019 Çarşamba saat 14.00’da başlayacağını açıkladı.

Çalışan Anne Desteği'ne başvurular   www.sgk.gov.tr veya http://www.sgkegitimlibakici.org/  internet siteleri üzerinden e-devlet şifresi ile yapılabilecek. 

Projeyle birlikte en az 3 bin 700 sigortalı çalışan anneye ve çocuk bakıcılığı eğitimi alan 6 bin kadına mali destek verileceğini belirten Bakan Selçuk, "Projede faydalanıcılara sağlanacak mali yardım toplamda 160 milyon lirayı bulacak" dedi.

Bakan Selçuk, söz konusu projenin Sosyal Güvenlik Kurumunun temel görevlerinden biri olan kayıtlı istihdamı artırmak için yapıldığının altını çizerek, kadınlar için her alanda çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Selçuk kadınlara destek veren böyle projelerin yaygınlaştırılması ve desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

“Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır” sloganıyla hayata geçirilecek olan projenin amacı kadın istihdamını desteklemek, sigortalı ve eğitimli çocuk bakıcılığını teşvik etmek. 

Çalışan Anne Desteği'ne Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde çocuğuyla birlikte ikamet eden, sigortalı işçi statüsünde tam zamanlı çalışan, 0-24 aylık çocuğu olan ve 0-36 ay çocuk bakımını kapsayan eğitim aldığını diplomayla veya İŞKUR, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ya da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika ile ispatlayan bakıcı istihdam eden anneler başvurabilecek. 

Çalışan Anne Desteği kapsamında aylık bin 300 TL (200 Avro), bekar veya engelli çocuğu olan annelere ise aylık bin 625 TL (250 Avro) mali destek sağlanacak. Proje desteği 32 ay devam edecek.

6 bin Kadına da Tek Seferlik Bin 300 TL’ye (200 Avro) Kadar Bakıcı Eğitim Teşviki Verilecek

Bakıcı Eğitim Teşviki kapsamında Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde ikamet eden ve MEB onaylı 0-36 ay çocuk bakımı kursunu projenin ilan tarihi olan 10 Kasım 2019'dan sonra tamamlayan 6 bin kadına tek seferlik bin 300 TL’ye (200 Avro) kadar mali destek sağlanacak.

Çalışan Anne Desteği ve Bakıcı Eğitim Teşviki'nin detaylarına http://www.sgkegitimlibakici.org/  internet sitesinden ulaşılabilecek.

 

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
 
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager