Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Bakan Selçuk: "GSS Kapsamında 43 Milyar Ödeme Gerçekleştirdik"

19.04.2019

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği tarafından Antalya’da düzenlenen 2019 OHSAD Kurultayı’na katıldı.

Serik ilçesinde "10. Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları" kapsamında gerçekleştirilen programda konuşan Bakan Selçuk, 2012'de uygulamaya koydukları Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında bugüne kadar yaklaşık 43 milyar liralık ödeme gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Sosyal refah devletlerine bakıldığında sağlığın finansmanının ve denetiminin kamunun temel işlevleri arasında olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, sağlık hizmetini sunan kurumu, kamu veya özel sektör olduğuna bakmaksızın her daim bir kamu hizmeti olarak değerlendirdiklerini belirtti.

“Türk Genel Sağlık Sigorta Sistemi, Bir 'Türk Mucizesi' Olarak Adlandırabileceğimiz Bir Sistem”

Sağlık hizmetinin finansmanını üstlenen Bakanlık olarak, sağlık hizmetinin tüm vatandaşlara eşit, etkin, kaliteli ve yeterli düzeyde sunulmasının birincil hedefleri olduğunu işaret eden Zehra Zümrüt Selçuk, şunları kaydetti:

"Cumhuriyet tarihinin en önemli dönüşümlerinden biri olan sosyal güvenlik reformunu ve onun en dikkat çeken unsuru olan genel sağlık sigortası sistemini kurup işletme başarısını sizlerle birlikte ele aldık. Bugün dünyanın en geniş kapsamlı, en düşük maliyetli ve en derinlikli sağlık paketini sunan Türk Genel Sağlık Sigorta Sistemi, bir 'Türk mucizesi' olarak adlandırabileceğimiz bir sistem ve uluslararası anlamda büyük bir başarı örneği olarak nitelendiriyoruz. Bu sadece bizim bakanlıkların değil kamunun, özel sektörün, bir bütün olarak Türkiye'nin başarısıdır."

Öncelikle OHSAD'ın her yıl gerçekleştirdiği toplantının bu yılki tematik konusunu "Genel Sağlık Sigortası Uygulamaları ve Finansmanı" konusu olarak belirlemelerinin kendilerini mutlu ettiğin aktaran Bakan Selçuk, bizzat sistemin aktörleri tarafından konunun masaya yatırılmasının önemli olduğunu ifade etti.

Sosyal güvenlik sisteminde ikinci faz reformların her zaman gündemlerinde olduğunu bildiren Bakan Selçuk, sistemin işleyişindeki aksaklık ve eksiklikleri tespit ettikçe bunları gidermeye çalıştıklarını belirtti.

“Sosyal Refah Devleti Genel Sağlık Sigortasının Kalitesiyle Ölçülür”

Genel sağlık sigortası, kamu hizmetleri içerisinde kalkınma carisi olarak tanımlanan sağlık hizmetinin finansmanını ilgilendirdiğini bildiren Bakan Selçuk, "Aynı zamanda sosyal refah devletinin de en önemli unsurlarından hatta olmazsa olmazlarındandır. Bir devletin sosyal refah devleti olup olmadığı ve bunu ne düzeyde gerçekleştirdiği, genel sağlık sigortasının kapsamına, etkinliği, işlerliği, erişilebilirliği ve kalitesiyle ölçülür." diye konuştu.
“Genel Sağlık Sigortası’nın Kapsamını Yüzde 99.5’e Çıkardık”

Sosyal güvenlik reformunun en önemli sonucu olan Genel Sağlık Sigortası'nın (GSS) neden bu kadar önemli olduğunu ancak geçmiş ile mukayese yaptıklarında anlaşılabileceğini belirten Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"2002'de yüzde 70 olan genel sağlık sigortasının kapsamını bugün yüzde 99,5'e çıkardık. Daha önce sistemin dışında kalan vatandaşlarımız adeta kendi başlarına bırakılıyordu. Bugün hamdolsun her daim vatandaşımızın yanındayız. Neredeyse parası olanların değil herkesin ulaşabileceği bir hizmet olarak bugün gündemimizde. Ülke genelindeki 17 bin eczaneden sadece 3 bin 260'ının SSK ile sözleşmesi vardı. SSK bünyesindeki 261 eczaneyle birlikte ülkedeki eczanelerin ancak yüzde 19'u kamu sağlık sigortasına hizmet verebiliyordu. Bugüne baktığımızda ise 26 bin 221 eczanenin tamamına yakınından vatandaşlarımız sağlık sigortası kapsamında yararlanabiliyor.”

"Ödeme Listesindeki İlaç Sayısını 8 bin 860'a Yükselttik"

"1999'da cari sağlık harcamaları içinde cepten yapılan sağlık harcama oranı yüzde 29 iken 2016'da bu oranı yüzde 16'ya gerilettik." diyen Bakan Selçuk, 1999'da geri ödeme listesindeki ilaç sayısı 3 bin 986 iken bugün 8 bin 860'a yükselttiklerini ve bu sayıyı her ay daha da artırdıklarını anlattı.

Bütün bu verilerdeki iyileşmeyi, aslında sağlık hizmetlerine ve genel sağlık sigortasına daha fazla kaynak ayırarak sağladıklarının altını çizen Bakan Selçuk, "Dünyanın hiçbir ülkesinde 76 lira ile kendisini ve bakmakla yükümlü olduğu tüm aile üyelerini kamu sağlık sigorta sistemine dahil eden başka bir sistem yok. Türkiye'de belirli bir düzeyin altında geliri olanların bu primini de devletimiz ödüyor ve onları aynen memurlar ve işçiler gibi kapsama alıyoruz." diye konuştu.

Bakan Selçuk, “Bugün hekime müracaatların yüzde 15,5'i özel sağlık hizmet sunucularına yapılmakta iken SGK sağlık harcamaları içindeki tedavi harcamalarında özel sağlık hizmet sunucularının aldığı pay yüzde 20,4." ifadesini kullandı.

“SGK Olarak 2018'de 10 Milyar 272 Milyon Lira Ödeme Yaptık”

Geçen yıl hastanelere başvuran 68,9 milyon kişinin 25 milyonunun özel hizmet sunucularına müracaat ettiğini belirten Bakan Selçuk, bunun karşılığında SGK olarak 2018'de 10 milyar 272 milyon lira ödeme yaptıklarını anlattı.

Özellikle 2007 yılından bu yana birçok işlem kalemi değişmeksizin devam eden Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) olduğuna değinen Zehra Zümrüt Selçuk, SUT ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

 

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
 
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager