Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Bakan Selçuk, Zonguldak’ta Maden İşçilerinin Atama Törenine Katıldı, Alo 170’te Çağrı Cevapladı

04.03.2019

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bakan Selçuk Maden işçilerinin atama kura törenine katıldı, ALO 170 çağrı merkezinde kulaklığı takarak vatandaşın çağrısını cevapladı.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ve Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Zonguldak temasları kapsamında ilk olarak valiliği ziyaret ettiler. Karşılama sırasında Valilik önünde ilginç anlar yaşandı. Bakan Selçuk, protokolle selamlaşırken yanına gelen sokak köpeğini sevdi.

Bakan Selçuk ve Bakan Dönmez valilik defterini imzaladıktan sonra Vali Erdoğan Bektaş’tan kent hakkında bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Taşkömürü Kurumuna bin 500 işçi alımı sözü olduğunu anımsatan Bakan Selçuk, "Bugün burada istihdama kazandıracağımız arkadaşlarımızın kurasını çekeceğiz. Bakanımızın da ifade ettiği gibi bunun sadece ivme etkisi yaratmasını diliyoruz. İşverenlerimizin 2019 yılı için Cumhurbaşkanımıza istihdam seferberliği kapsamında 2 milyon 500 bin yeni istihdam sözü var. İnşallah bunu da sağlayacağımızı umuyorum." diye konuştu.

Bakan Selçuk 1000 maden işçisinin atama törenine katıldı

Bakan Selçuk ve Bakan Dönmez valilik ziyareti sonrası Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) İşçi Alımı Kura Çekimi törenine katıldı.

“Uzun Mehmet’le başlayan kömürün hikayesi sizlerle devam edecek”

Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde, ekonomide 2023, 2053, 2071 hedeflerine yine işçilerin gayretiyle ulaşacağına yürekten inandığını kaydeden Bakan Selçuk, işçilere şu sözlerle seslendi:

"Zonguldak havzasında 1,3 milyar ton taş kömürü rezervimiz olduğu tahmin ediliyor. Bu kömürü değerlendirebilmemiz için işçi kardeşlerimize, sizlere ihtiyacımız var. Hükümetimizin üzerinde ısrarla durduğu bilhassa enerji alanında yerli üretime geçme düşüncesini elbette işçi kardeşlerimiz olmadan gerçekleştiremeyiz. Uzun Mehmet'le başlayan kömürün hikayesi sizlerle devam edecek.”

Bakanlık olarak çalışan her işçinin hakkını, hukukunu gözeterek hareket ettiklerini ve bu anlayışla asgari ücreti 2019 yılı için 2 bin 20 lira olarak belirlediklerini anımsatan Zehra Zümrüt Selçuk, 2014 yılında yapılan düzenleme ile yeraltı maden işçilerinin 4 bini aşkın yani asgari ücretin iki katı ücret aldıklarını ifade etti.

Bakan Selçuk, maden işçi alımıyla ilgili başvuruların İŞKUR aracılığı ile alındığını atamaları Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinde eş zamanlı olarak gerçekleştireceklerini belirtti.

"Hayat hattı kurulması zorunluluğu getirdik"

Madenlere hayat hattı kurulması zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Bakan Selçuk, sözlerine şöyle devam etti:

"Madenlerde çalışma süresini günlük 7,5 ve haftalık 37,5 saat olarak sınırlayarak, işçilerimizin 5 gün çalışıp 2 gün tatil yapabilmesine imkan sağladık. Ayrıca yıllık ücretli izinleri de diğer çalışanlara göre 4 gün artırdık. İş sağlığı ve güvenliği alanında, oksijenli ferdi kurtarıcı maske kullanımı, yer altında takibi kolaylaştıracak personel takip sistemi ve acil bir durumda madenden çıkış için 'hayat hattı' kurulması zorunluluğu getirdik."

Programın sonunda çekilen kura ile 1000 işçinin ataması gerçekleştirildi. Ataması gerçekleşenler büyük sevinç yaşadı.

Bakan Selçuk ve Bakan Dönmez dışarıda kendilerini bekleyen işçi ve ailelerini de selamladı.

"Zonguldak’ta 37 bini aşkın vatandaşımızı iş sahibi yaptık"

Törenin ardından Bakan Selçuk ve Bakan Dönmez AK Parti Zonguldak İl Başkanlığını ziyaret etti.

Bakan Selçuk burada yaptığı konuşmada, üretime, çalışma hayatına nitelikli iş gücüne her zaman önem verdiklerini kaydetti. Bakan Selçuk, Zonguldak'ın 2023 vizyonu için çok önemli bir şehir olacağına işaret ederek kentin yerli ve milli üretimde de önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Şehre yapılan yardımlar hakkında açıklama yapan Bakan Selçuk, “Zonguldak'ta son 17 yılda eğitimden sağlığa, sosyal politikalardan çalışma hayatına değin 18 milyar lirayı aşkın bir yatırım yaptık. 2002'den beri ilimizde toplam 37 bini aşkın vatandaşımızı da aş ve iş sahibi yaptık." dedi.

Bakan Selçuk, Aktif işgücü programlarından 17 yılda 28 bini aşkın Zonguldaklının faydalandığını ifade etti.

Bakanlık olarak 18 farklı teşvik paketlerinin olduğunu, 1,7 milyon işverene, 11 milyondan fazla sigortalıya destek sağlandığını bildiren Zehra Zümrüt Selçuk, "İşçimiz ve işverenlerimizle her daim yan yana yürümeye devam edeceğiz." diye konuştu.

“Sosyal yardım bütçemizi 21 kat arttırdık

Aileyi önceleyen sosyal politikalardan istihdama kadar geniş bir yelpazede çalıştıklarını dile getiren Bakan Selçuk, "Türkiye'yi sözde ekonomik krizlerle yolundan döndürmeye çalışanlara inat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak 17 yılda sosyal yardım bütçemizi 21 kat artırarak 2 milyar liradan 43 milyar liralara ulaştırdık. Bugüne kadar toplam 239 milyar lira vatandaşlarımıza sosyal yardım ulaştı." açıklamasında bulundu.

513 bin yaşlı ve engelli vatandaşa ailesi yanında evde bakım desteği sağladıklarını söyleyen Bakan Selçuk, 122 bin çocuğa da ailelerinin yanında sosyal ekonomik destek verildiğini belirtti.

28 Şubat'ın apaçık bir darbe olduğuna değinerek darbelerin doğrudan demokrasiye, milli iradeye, anayasal haklara yönelik gerçekleştirilen büyük bir hukuksuzluk ve zulüm olduğunu aktardı.

"Kadın istihdamını yüzde 63 arttırarak Avrupa birincisi olduk”

Bakan Selçuk, AK Parti Zonguldak İl Kadın Kolları üyeleri ve kadın girişimcilerle bir araya geldi. Burada konuşan Bakan Selçuk, kadının, emeğin, fedakarlığın, üretkenliğin adı olduğunu, kadının girişimci ruhu, cesareti ve bilgeliğiyle topluma yön verdiğini söyledi.

Bakan Selçuk, "Türkiye kadın istihdamı konusunda, Avrupa ülkeleri dahil birçok ülkeyi geride bırakmış durumda. Son 10 yılda, kadınlarımızın iş gücüne ilave katılım oranında Avrupa'da birinci sıradayız. Bu dönemde kadın istihdamını yaklaşık 3,4 milyon kişiyle yüzde 63 oranında artırmış durumdayız." dedi.

Kadınların işgücüne katılımının önemine değinen Bakan Selçuk, 2023 yılında Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirme hedefine kadınların da büyük katkısının olacağını belirterek şunları söyledi:

"Kadın girişimcilerimizi güçlendirmek ve dünya ile bütünleştirmek amacıyla kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarını desteklemeye devam ediyoruz. 17 yıllık iktidarlarımız döneminde ülkemizin gelişimde hiç kuşkusuz en büyük pay girişimci kadınlarımızın. Kadınlarımızın çalışma hayatında daha fazla yer almaları için hem yasal altyapıyı güçlendirdik hem de teşvik programlarımızı hayata geçirdik. Kadın istihdamını teşvik etmek için 'İş'te Anne Projesi' ile kadınlarımızı istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına veya işbaşı eğitim programlarına yönlendiriyoruz." şeklinde konuştu.

Zonguldak’ta aktif işgücü programlarından yararlananların yüzde 62’sini kadınların oluşturduğunu açıklayan Bakan Selçuk, "Tüm Türkiye'de bu oran yüzde 57. Türkiye kadın istihdamı konusunda, Avrupa ülkeleri dahil birçok ülkeyi geride bırakmış durumda. Üniversitelerde öğretim görevlilerimizin yarısı, Milli Eğitim Bakanlığındaki öğretmenlerimizin ise yarıdan fazlası kadın. Hakimlerimizin, mimarlarımızın, avukatlarımızın ve kamu görevlilerimizin ise yarıya yakınını kadınlarımız oluşturuyor."

Kadına yönelik çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Selçuk, "Bir taraftan kalkınmamıza, ekonomimize kadınlarımızı dahil ederken, diğer yandan da onları ailelerinden, çocuklarından koparmamak adına özel politikalar geliştirmeye gayret ediyoruz. Evde bakım desteği, doğum izninde yapılan düzenlemeler, kreş desteği, sigorta prim destekleri, yarı zamanlı çalışma imkanı gibi kapsamı önemli ölçüde genişletilmiş uygulamalarımız söz konusu." ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, ayrıca Bakanlığı koordinasyonunda, Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile ekim ayında "Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İş Birliği Protokolü"nü yürürlüğe koyduklarını anımsattı.

Bakan Selçuk, Alo 170’de çağrı cevapladı

Bakan Selçuk, Zonguldak ziyaretleri kapsamında “Alo 170” Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezini de ziyaret etti.

Çağrı merkezi çalışanlarıyla tek tek sohbet eden Bakan Selçuk, kulaklığı takarak çağrı cevapladı. Telefonun ucunda bakanın sesini duyunca şaşkınlık yaşayan vatandaş hizmetlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Basın mensuplarına o diyaloğu anlatan Bakan Selçuk, "Alo 170 hattımızdan memnun olduklarını ifade ettiler. 7/24 ne zaman arasalar çok net ve güzel cevaplar aldıklarını belirttiler. Güzel bir çağrıydı. Bu görüşme 100 puan aldı galiba performans değerlendirmesinde" diye konuştu.

Cevaplanan çağrıları ve diyalogları yakından takip eden Bakan Selçuk, eğitim sınıfını da gezdi. Sıraya oturan Bakan Selçuk, eğitim gören çalışanlarla tek tek sohbet de etti.

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
 
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager