Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

KİDEP Ankara Din Görevlileri Bilgilendirme Faaliyeti Toplantısı

13.11.2018

Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi (KİDEP) kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortaklaşa yürütülen "Ankara Din Görevlileri Bilgilendirme Faaliyeti Toplantısı" düzenlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığında düzenlenen toplantıya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanı sıra, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, SGK Yönetim Kurulu Üyeleri, üst düzey yöneticiler ile çok sayıda din görevlisi katıldı.

Bakan Selçuk toplantıda yaptığı konuşmada, Sosyal Güvenlik Kurumunun himayesindeki "Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi" kapsamında toplumun her kesiminden çalışanlara yönelik verimli toplantılar, faaliyetler gerçekleştirildiğini, projenin asıl kahramanlarının din görevlileri olduğunu belirtti.

Dinin toplumun en esaslı bağlarından biri, bıraktığı tesirler bakımından en önemlisi olduğuna dikkati çeken Selçuk, din görevlilerinin sadece dini konulara değil, sosyal problemlere de çözüm üreterek toplumsal barışa katkıda bulunduğunu ifade etti.

Kayıt dışı istihdamın işverenlere haksız bir kazanç sağladığını, işçinin hastalık, emeklilik gibi sosyal güvenlik haklarının elinden alınmasına sebep olduğunu vurgulayan Selçuk, bu durumun, İslam ve kadim kültür ile asla bağdaşmayacağını, toplumsal yapıyı temelinden sarsan bir vahamet niteliğinde olduğunu söyledi.

Selçuk, şöyle konuştu:

"Rabbimizin tüm günahların üzerinde tuttuğu ve Kur'an-ı Kerim'de bizleri sıklıkla uyardığı bu konunun kul hakkından başka bir şey olmadığına inanıyoruz. İşte bu aşamada, insanlara inancımızı, hakkı ve adaleti, güzel ahlakı anlatan sizlerin devreye girmesi hayati bir öneme sahiptir. Gerek sohbetlerinizde, vaazlarınızda vatandaşlarımızı bu konuda aydınlatmanız, işçi ve işverenlerimizi bilinçlendirmeniz toplumsal ve manevi bir sorumluluktur. Kayıt dışı istihdam ile mücadelemizde bizlere destek vereceğinize yürekten inanıyoruz. Bu sorumluluğu layıkıyla yerine getireceğinizden şüphemiz yok."

"Sosyal devlet anlayışının ikame edilmesinde mesafe kat edildi"

Çalışmanın, günü kurtarmak için yapılmadığını, insanın hayatı boyunca karşılaşılabileceği zor ve kötü günler için alınacak bir tedbir olduğunu hatırlatan Selçuk, Türkiye'de son 16 yılda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde sosyal devlet anlayışının ikame edilmesinde ciddi mesafeler kat edildiğini kaydetti.

Selçuk, 81 milyonluk ülke nüfusunun yüzde 99'unun sosyal güvenceye sahip olduğunu vurgulayarak, çalışanların, işverenlerin ve devletin sağladığı mali katkılarla finanse edilen sosyal güvenlik sisteminin, çalışma hayatının yanı sıra tüm sosyal ve ekonomik hayat açısından vazgeçilmez olduğunun altını çizdi.

Sistemin temel işlevinin çalışanları ve yakınlarını karşılaşabilecekleri çeşitli risklere karşı korumak ve ortaya çıkacak mağduriyeti gidermek olduğuna işaret eden Selçuk, "Ama bu sistemin en temelinde, düzgün işleyen, yasalara uygun, çalışanın hakkının korunduğu, işverenin kendini güvende hissettiği kayıtlı bir istihdam sisteminin var olması gerekiyor. Hiç kuşkusuz, sistemin düzenli bir şekilde işleyebilmesi ve sürdürülebilir olmasında en önemli unsur, sigortalı çalışan sayısının arttırılmasıdır." dedi.

"İşverenler üzerindeki yükü azaltmak için sigorta prim teşvikleri sağladık"

Kayıt dışı istihdamın ne kadar önemli bir problem olduğunun farkına varılması gerektiğini belirten Selçuk, hükümetlerinin göreve geldiği günden bu yana üzerinde hassasiyetle durduğu ve çalışmalar yaptığı alanların başında kayıt dışı istihdamla mücadelenin geldiğini söyledi.

Bakan Selçuk, "Çalışmalar sayesinde 2002 yılında yüzde 50'leri aşan kayıt dışı istihdam oranlarımızı yüzde 34'lerin altına çekmiş durumdayız. Sizlerin gayretleri, özverileriyle bu rakamı daha da aşağı indireceğiz. Bu azalmada hükümetimizin uyguladığı teşviklerin, yapılan denetim ve rehberlik faaliyetlerinin ve sigortalılık noktasında yapılan bilinçlendirme, toplantı ve seminerlerinin büyük etkisi var." değerlendirmesinde bulundu.

Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumunun, kayıt dışı istihdamla mücadelede yaptığı çalışmalara ilişkin de bilgi verdi. Kayıt dışı istihdama sebep olan faktörlerin başında, işverenlerin sosyal güvenlik primleri ve vergiler gibi iş gücü maliyetlerinden kaçınarak üretim maliyetlerini düşürmek istemeleri geldiğine işaret eden Selçuk, ilgili kurumlar eliyle, işverenler üzerindeki mali yükü azaltmak için çeşitli sigorta prim teşvikleri sağladıklarını belirtti.

"Kayıt dışı çalışmaya izin vermeyeceğiz"

Selçuk, "Sadece 2018 yılının ilk 7 ayında 672 milyon liralık prim teşviki uyguladık. 2016 yılı sonundan günümüze kadar ise BAĞ-KUR sigortalılarımızın 2 milyar liralık borcu Hazinece karşılandı." dedi.

Kayıt dışı istihdama ilişkin bilincin ve farkındalığın eksik olduğuna vurgu yapan Selçuk, "Biz inanıyoruz ki çalışanlar başta olmak üzere vatandaşlarımız sosyal güvencenin ne kadar önemli olduğunu anladıkça ve bunun vazgeçilemez bir hak olduğunun bilincine vardıkça kayıt dışı istihdamın da daha fazla önüne geçmiş olacağız. Bu nedenle cezalandırmayı değil rehberlik etmeye yönelik bir anlayış geliştirmeyi sağlıyoruz." diye konuştu.

Kayıt dışı istihdamın, 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefini koyan Türkiye için ayak bağı olmaması gerektiğini söyleyen Selçuk, vatandaşın geleceğini güvenceye almak için her türlü teşvik ve denetimi uygulayarak, kayıtlı istihdam düzeyini yükseltmekte kararlı olduklarını ifade etti.

Selçuk, "Sosyal güvenliğimiz için, ekonomimiz için, topyekûn refahımız ve çocuklarımız, gençlerimiz için kayıt dışı çalışmaya izin vermeyeceğiz. Bunu birlikte başaracağımıza inanıyoruz." dedi.

"Kayıt dışılıkla mücadele bilincin oluşturulması, kültürün oluşturulması gerekiyor"

SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı ise konuşmasında, Bakan Selçuk’un özel talimatı olan kayıt dışılıkla mücadelenin mevzuatlarla, kanunlarla 52’lerden 34’e kadar geldiğini belirtti.

Başkan Bağlı, denetimle, cezalandırmayla oranın ancak bu kadar olacağını dile getirerek, "Ama bundan sonra mutlaka farkındalığın oluşturulması, bilincin oluşturulması, kültürün oluşturulması gerekiyor. Zaten bileşenlerden birisi etkin rehberlik. Cezalandıran değil, yol gösteren; hemen mevzuat kılıcını çeken bir Sosyal Güvenlik Kurumu değil, yönlendiren, bilinçlendiren bir kurum Sosyal Güvenlik Kurumu" diye konuştu.

Yönlendirme, bilinçlendirme deyince iki tane kurumun ön plana çıktığını söyleyen Bağlı, bunlardan birisinin Milli Eğitim, diğerinin ise Diyanet İşleri Başkanlığı olduğuna dikkati çekti.

Bağlı, Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatının İslam hukukundaki yerine ilişkin bir çalışmanın yapılmasının SGK ve Diyanet İşleri Başkanlığının tarihinde bir ilk olduğunu vurgulayarak, "Bize yardımcı olabilecek yegane teşkilatın kapısını çaldık. Kapısını bize açtıkları için, gönüllerini bize açtıkları için, kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.

"Açığın kalmaması demek çok daha kaliteli sağlık hizmeti, daha yüksek emekli maaşı demek"

"Kayıt dışılık oranı yüzde 34 değil, 24 olsa SGK’nın açığı kalmayacak" diyen Bağlı konuşmasına şöyle devam etti:

"Açığın kalmaması demek çok daha kaliteli sağlık hizmeti, daha yüksek emekli maaşı demek. Bunu müfettişlerle, kanunla, zorlayıcı mevzuatla yapabileceğiniz belirli bir yer vardır, belirli bir sınır vardır. Gerisi artık insanların vicdanına, kalbine hitap etmekle olur. "

 

 

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager