Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

KİDEP Ankara Esnaf Bilgilendirme Faaliyeti, Kısa Film ve Hikaye Yarışması Ödül Töreni

26.10.2018

Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi (KİDEP) kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konferasyonu (TESK) ile ortaklaşa yürütülen “Ankara Esnaf Bilgilendirme Faaliyeti” ile Kısa Film Yarışması ve Hikaye Yarışması Ödül Törenleri düzenlendi.

Törene SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı ve TESK Başkan Vekili Fevzi Apaydın’ın yanı sıra, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üst düzey yetkilileri, SGK Yönetim Kurulu Üyeleri, Başkan Yardımcıları, SGK üst düzey yetkilileri, TESK üyeleri, akademisyenler ile kurum personeli katıldı.

Toplantının açılışında konuşan SGK Başkanı Bağlı, yüzde 50’ler seviyesinde olan kayıt dışılığın yüzde 30’lar bandına çekildiğini hatırlatarak, “SGK olarak çok ciddi teşvikler uygulayarak bu konuyu başardık” dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un başarıyla yürüttüğü “Milli İstihdam Seferberliği”nin kayıtlı istihdamın teşvik edilmesine çok büyük katkı sunduğunu dile getiren Bağlı, kayıt dışını önleme konusunda projeye destek olan TESK üyelerine teşekkür etti.

Başkan Bağlı, kayıt dışılığın kanunlarla, mevzuatlarla, denetimlerle, cezalarla çözülemeyeceğinin altını çizerek,  “Bizim SGK olarak mevzuatımız, teknik alt yapımız yerinde. Ama kayıt dışılık bunlarla çözülmez. Yapmamız gereken bu konuda bilinci artırmak, farkındalık oluşturmak ve ardından da bu konun bir kültür haline gelmesini sağlamaktır. Bu konuda da esnafın bize destek göstermesi son derece önemli” diye konuştu.

Kayıt dışılığın herkesin geleceğinin çalınması demek olduğunu dile getiren Başkan Bağlı, cezalandıran değil yönlendiren, sektörü çökerten değil eğiten, yol gösteren bir denetim ve rehberlik anlayışıyla hareket ettiklerini ifade etti.

Kayıt dışılıkta gerçekleştirilen 10 puanlık bir gerilemenin 20 milyar lira olarak kaynak elde edilmesi demek olduğunu vurgulayan Bağlı, “Sosyal Güvenlik Kurumu yönlendiren, yön veren, rehberlik eden ve eğiten bir Kurum olarak sürekli yanınızda bulunacaktır. Desteğiniz için teşekkür ederim” dedi.

TESK Başkan Vekili Fevzi Apaydın ise konuşmasında, kayıt dışı istihdamın sadece denetim ve ceza ile çözülemeyecek kadar önemli bir konu olduğunu dile getirdi.

Kayıt dışılığın hem çalışanlar, hem işverenler, hem de devlet açısından olumsuz sonuçlar doğurduğunu vurgulayan Apaydın, “Konfederasyon olarak bu konuda birçok faaliyet gösteriyoruz. KİDEP projesi bu alanda atılmış önemli bir adım oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Konuşmaların ardından “Al Eline Kalemi Başlıyor Sosyal Güvenlik Serüveni” adlı hikaye yarışması ile “Siz Çekin Kayda Geçsin” adlı kısa film yarışmalarında jüri tarafından ödüle layık görülen kişilerin ödülleri takdim edildi.
 

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager