Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Başkan Bağlı, “Yapılandırma Başvuruları 27 Ağustos’ta Sona Erecek”

30.07.2018

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı,  A Haber canlı yayınında Yapılandırma Kanununa ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Bağlı,  katıldığı canlı yayın programında 7143 sayılı Yapılandırma Kanunun Mayıs ayında yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, Haziran ayı içerisinde müracaatları almaya başladıklarını söyledi. 

Yapılandırma başvurularının 27 Ağustos 2018 mesai saati itibarıyla sona ereceğini ifade eden Bağlı,  “Vatandaşlar bize herhangi bir sigorta borçlarına ilişkin başvuru yaptıklarında hemen tahsilatta bulunmuyoruz, hemen bir ödemede bulunmalarını talep etmiyoruz. Yapılandırmaya başvuranların 31 Ağustos’a kadar borçlarını ödeme imkânları var” dedi.  

Başkan Bağlı, Genel Sağlık Sigortası prim borçları, sigorta prim borçları, BAĞ-KUR’dan kaynaklı prim borçları, işsizlik sigortasından kaynaklı borçlar, SGK’nın işverenler nezdinde tahakkuk ettiği idari para cezaları gibi Sosyal Güvenlik Kurumuna olan her türlü borcun yapılandırma kapsamına girdiğini belirterek, “Yapılandırmadan yararlanmak istiyorum diyen vatandaşlarımız 27 Ağustos 2018’e kadar bize müracaat ettiklerinde mutlak süratte taleplerini alıyoruz. Ondan sonra da borçlarını taksitlendirme imkânları var. Taksit veya pesin ödeme seçeneklerini tercih edebilecekler” şeklinde konuştu.

Başkan Bağlı, Kanunun aynı zamanda BAĞ-KUR kaydı olanların 2008 öncesi, 2008 - 2015 arası dondurdukları hizmetlerini tekrar ihya edebilme imkânlarına olanak sağlayacağını dile getirdi.

Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ile Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri ve e-şifresi olan işverenlerin e-Devlet üzerinden müracaatlarını yapabileceğini vurgulayan Başkan Bağlı, vatandaşların sıra beklemeden başvurularını sıkıntısız bir şekilde yapabileceklerinin altını çizdi.

Başkan Bağlı konuşmasının devamında şöyle konuştu:

“Sayın Bakanımızın önümüze koyduğu bir performans hedefi vardı. Bu Kanun kapsamına giren bütün sigortalılarımıza bütün borçlularımıza ulaşacağız. Hiç kimse bu kanundan habersiz bırakmayacağız. Şimdiye kadar sigorta prim borcu olan bizim stokta bekleyen 790 bin vatandaştan 472 bini müracaat etmiş durumda. Yani yapılandırma gerçekleştirme oranımız yüzde 60, 27 Ağustos mesai saatinin bitimine kadar bu oranı daha da yukarılara taşıyacağız. Çünkü yapılandırma konuyla ilgili bütün vatandaşlarımızı bilgilendirdik. Ulaşamadığımız kimse kalmadı.”

 

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager