Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı NTV Canlı Yayın Konuğu Oldu

30.07.2018

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)  Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı NTV canlı yayınında Ahmet Ergen’in sorularını yanıtladı.

Programda 7143 sayılı Yeniden Yapılandırma Kanunu hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Bağlı, Kanunun aynı zamanda, BAĞ-KUR kaydı olanların 2008 öncesi, 2008-2015 arası ve 2015 sonrası dondurdukları hizmetlerini tekrar ihya edebilme imkanlarına olanak sağlayacağını dile getirdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un talimatı ile Sosyal Güvenlik Kurumu merkez müdürlükleri ve il müdürlüklerinin hafta sonu tam mesai yaptığının altını çizen Başkan Bağlı, birinci amaçlarının Kanunun getirdiği avantajları sigortalılara, vatandaşlara anlatmak olduğunu ifade etti.

Yapılandırma için son başvuru tarihinin 27 Ağustos 2018 olduğuna dikkati çeken Bağlı, “Mutlaka gelin, Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edin. Ama hemen ödeme yapmak zorunda değilsiniz. Çünkü peşin ödeme dâhil ödemeler 31 Ağustos 2018’e kadar. Dolayısıyla 27 Ağustos 2018 kadar müracaat ettiklerinde bu yapılandırma imkânından, fırsatından yararlanmış olacaklar. Aksi takdirde Sosyal Güvenlik Kurumunun alacakları eski haliyle yani o gecikme zamları, gecikme cezalarıyla tahakkuk edip gecikme faizleri işlemeye devam edecek ve sigortalılarımız, vatandaşlarımız ciddi bir ödeme problemiyle karşı karşıya kalma riskiyle yüzleşecekler” dedi.

Başkan Bağlı, SGK merkez müdürlükleri ve il müdürlüklerine ulaşamayan vatandaşların e-devlet üzerinden de başvuru yapabileceklerini söyleyerek, bu düzenlemenin bugüne kadar getirilen düzenlemelerin en avantajlısı olduğunu kaydetti.

Yapılandırmaya başvuran vatandaşların peşin ödemeyi tercih ettiklerinde gecikme zammı ve gecikme cezasının, yani tahakkuk edilen borcun yüzde 90’ının silindiğini belirten Bağlı, “Sadece anapara + gecikme zammı ve gecikme cezasının yüzde 10’unu ödüyorlar. Peşin ödemek istemiyorum dediklerinde, iki taksit yaptıklarında, gecikme zammı ve gecikme cezasının yüzde 50’si siliniyor, bu muazzam bir imkan” diye konuştu.

 

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager