Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Sağlıklı Yaşlanma Projesi Açılış Toplantısı

21.03.2018

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Ankara İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen “Bulaşıcı Hastalığı Olmayan Türkiye’de Yaşayan ve Türkiye’den Avrupa’ya Göç Eden Yetişkin Türk Göçmenlerde Sağlıklı Yaşlanma Projesi”nin açılış toplantısı düzenlendi.

Toplantıya SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op. Dr. Orhan Koç ile Mesleki Yeterlilik Kurumu ve Ulusal Ajans temsilcileri ve proje ortakları katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Başkan Bağlı, yaşlılığın insanın doğduğu gün başladığını belirterek, dünyadaki tüm yaşantımızın aslında yaşlanmaya doğru gittiğini dile getirdi.

Başkan Bağlı, toplumun temel ihtiyaçlarına bakıldığında sağlıklı bir yaşlanma sürecinin bireyin önce kendisi için sonra da ailesi ve toplum için önemli olduğuna dikkati çekti. Bağlı, Türkiye’de yapılan çalışmalara göre emekli olduktan sonra insanların kendilerini ciddi bir şekilde boşluğun içinde hissettiklerini söyleyerek, “Bu kişilerin toplum için halen değerli olduklarını, birey olarak verimli olduklarını ve birey olarak kendilerini yeniden düzeltebileceklerini önlerine koymamız gerekiyor” dedi.

Projenin amacının ilaçların doğru kullanılması, sağlık harcamalarının kontrol altına alınması ve Sosyal Güvenlik Kurumunun da bunlara daha az harcama yapması olmadığının altını çizen Bağlı, Sosyal Güvenlik Kurumunun maliyeti ilk önce düşünen bir Kurum olmadığını ve Kurum olarak öncelikle sağlıklı yaşamı finanse ettiklerini ifade etti.

Başkan Bağlı eskiden ülkelerin gelişmişlik göstergeleri değerlendirilirken yaşlı nüfusun toplam nüfusa oranının ele alındığını günümüzde ise artık yaşlı nüfusun toplumdaki aktifliğine bakıldığını kaydederek, “Yaşlılar sadece bizim emekli maaşı gönderip, sağlık harcamalarını finanse ettiğimiz kesim değil aynı zamanda kendilerini müreffeh hissedecekleri, değerli hissedecekleri bir sistem kurmamız gerekiyor. Bu proje bize bunu hatırlatıyor. Yaşlılarımızın hayatın tadını çıkaran bireyler olarak hayatlarına devam etmelerini sağlamalıyız” diye konuştu.

TEB Başkanı Çolak da yaptığı konuşmada dünya nüfusunun yaşlandığını ve kronik hastalıkların da gün geçtikçe arttığını dile getirdi.

Çolak, tüm dünyada yapılan araştırmalara göre eczacıların sağlık sisteminde kilit bir rol oynadıklarını çünkü tüm dünyada hastaların eczaneye ulaşımlarının daha kolay olduğunu ifade etti. Eczacıların bir süre sonra hastanın ailesi konumuna geldiğini belirten Çolak, “Biz inanıyoruz ki eczacılar bu avantajlarını süreç içerisinde çok daha iyi bir biçimde değerlendireceklerdir. Bu da sağlık hizmet maliyetlerini azaltacak ve sağlık girdilerini de iyileştirecektir” dedi.

Başta proje yürütücü ve projenin hayata geçmesini sağlayan SGK Başkanı Bağlı’ya teşekkür eden Çolak, projenin başarılı olmasını diledi.

Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürü Tuncay Cevheroğlu ise, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler verilerine göre 30 yıl sonra dünyadaki yaşlı nüfusun genç nüfusu geçeceğinin öngörüldüğünü ifade etti.

Verilere göre küresel düzeyde insan ömrünün ortalama yaş düzeyine yaklaşık 10 yaş daha ekleneceğini söyleyen Cevheroğlu, bunun temel sebebinin bilimsel ve tıbbi alanda yaşanan gelişmeler olduğunu kaydetti.

İl Müdür Cevheroğlu, Türkiye’de şuan 50-59 yaş bandında yaklaşık 5,5 milyon, 60 yaş üzeri ise 7,5 milyon insan olduğunu belirterek, “Bu projenin amacı insanların yaşamını kaliteli ve rahat bir şekilde geçirmesini sağlamak. Bu nedenle projenin amacı doğrultusunda yurt dışı paydaşlarımızla birlikte düzenlenecek eğitimler ve odak görüşmeleri sonucunda toplumda sağlıklı yaşlanma farkındalığı oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından proje tanıtımı yapılarak, proje ortaklarının dilek ve önerileri alındı.

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager