Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Akılcı Antibiyotik Kullanımı Kapanış Toplantısı

25.12.2017

Türkiye’de Yaşayan ve Türkiye’den Almanya, Hollanda ve İsveç’e Göç Eden Yetişkinlerde Akılcı Antibiyotik Kullanımının Geliştirilmesi Projesi Kapanış Toplantısı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı’nın katılımıyla gerçekleşti.

Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde Almanya’dan Chemnitz University of Technology, Hollanda’dan Maastricht University, İsveç’ten Uppsala University, Türkiye’den Hacettepe Üniversitesi, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ve Ankara Eczacı Odasının partner olarak yer aldığı projenin kapanış toplantısı Ankara’da düzenlendi.

Başkan Bağlı toplantıda yaptığı konuşmada, Sosyal Güvenlik Kurumu olarak sağlık hizmetlerinin finansmanı ve vatandaşların bu sağlık hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanması amacıyla birçok proje ve çalışma yürüttüklerini ifade ederek, sağlığa ve sağlık hizmetlerine ilişkin gerçekleştirilen projelerin aslında insana ve insanlığa yapılan katkılar olduğunu dile getirdi.

SGK’nın hastalığı değil sağlığı finanse eden bir Kurum olduğunu vurgulayan Bağlı, bu nedenle Genel Sağlık Sigortası kapsamında koruyucu sağlık hizmetlerine ağırlık verdiklerini kaydetti.  Sağlık alanında yapılan ödemelere bakıldığında Kurumun 2017 yılı için sağlığa ayrılan bütçesinin yaklaşık olarak 77 Milyar TL civarında olduğunu belirten Bağlı, “25-30 milyar TL arası bir ilaç harcama bütçemiz var. 2016 yılında antibiyotikler için sadece eczanelere ödenen tutar 1.5 milyar TL olup, 2016 yılı toplam eczane ilaç harcamaları içindeki payı ise %7,38’dir” dedi.

Başkan Bağlı, insanlığın en önemli buluşlarından biri olan antibiyotiğin hastalıkların tedavisindeki öneminin altını çizerek, “Hastalıkların tedavisinde önemli ancak, Türkiye’de yaygın bir yanlış kullanımı var. Türkiye OECD ülkeleri arasında antibiyotik kullanımında birinci. En büyük problem antibiyotiğin ağrı kesici gibi kullanılması” diye konuştu.

Yarım kullanılmış, bitmemiş ilaçların kullanımı sonrasında önümüzdeki yıllarda bakterilerin daha da güçlenerek karşımıza çıkacağını söyleyen Bağlı, “Türkiye’de çok yaygın bir kullanımı var. Alındığı zaman da bitirme gibi bir kavram yok. Tabletteki bir-iki ilaç alınıp diğerleri buzdolabının rafına konuyor” dedi.

Konuşmasında antibiyotiğin kullanılmasının ciddi bir şekilde kontrol altına alınması gerektiğini vurgulayan Başkan Bağlı, önemli olanın bütçe tasarrufu değil, antibiyotiğin doğru kullanım farkındalığının oluşturulması olduğunu dile getirdi.

Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürü Tuncay Cevheroğlu ise, projenin temel amacının akılcı antibiyotik kullanımında farkındalık oluşturmak olduğunu dile getirdi. OECD ülkeleri arasında en fazla antibiyotik kullanan ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Cevheroğlu, ülkede yazılan üç reçeteden birinde antibiyotik olduğunu, yılda 250 milyon adet antibiyotik yazıldığı dile getirdi.

Bu proje ile Türkiye ve Avrupa’da yaşayan vatandaşlara doğru antibiyotiğin kullanımı konusunda farkındalık oluşturmanın mutluluğu içinde oldukları söyleyen Cevheroğlu, projede emeği geçem herkese teşekkür etti.

Toplantıya Başkan Bağlı’nın yanı sıra, SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Dr. Mustafa Özderyol, Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürü Tuncay Cevheroğlu, Avrupa Birliği Bakanlığı Sosyal, Bölgesel ve Yenilikçi Politikalar Başkanı Kayhan Özüm, Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak ve Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsünden Prof. Dr. Hilal Özcebe katıldı.

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager