Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

SGK Ev Sahipliğinde “Epilepsi ve Ben" Resim Sergisi Açıldı

29.11.2017

Epilepsi hastalığı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Epilepsi hastası çocukların 2014 -2016 yılları arasında yaptığı resimlerden oluşan serginin açılışı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlık Binası’nda yapıldı.

Türkiye Engelsiz Yaşam ve Sosyal Hizmetler Vakfı (TEYVAK) ve Türk Epilepsi ile Savaş Derneği işbirliğinde yapılan serginin açılışına, Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Üyeleri Salih Kılıç, Kazım Ergün, SGK Başkan Yardımcısı Cevdet Ceylan, Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Seher Naz Yeni, SGK birim amirleri ve personeli katıldı.

TEYVAK Başkanı ve SGK Yönetim Kurulu Üyesi Salih Kılıç serginin açılışında yaptığı konuşmasında, amaçlarının Epilepsiye dikkat çekmek ve hastalığa karşı duyarlılığı artırmak olduğunu söyledi.

Hastalıkla mücadelede etkin bir stratejinin topluma yayılmasının ve mücadele şartlarını artırmanın önemine dikkat çeken Kılıç, “Epilepsi, toplumda sara hastalığı olarak bilinir. Çocuklarda sık görülmekle beraber yaşlılığa kadar devam edebilen bir hastalıktır. Hastaların mücadelesinde yanlarında olan tüm epilepsi derneklerini candan kutluyorum ve duyarlılıklarından dolayı tebrik ediyorum” dedi.

SGK Başkan Yardımcısı Cevdet Ceylan da, organizasyonu yapan Türkiye Engelsiz Yaşam ve Sosyal Hizmetler Vakfı ile Türk Epilepsi ile Savaş Derneği başkan ve üyelerine teşekkür etti.

Sergiye ev sahipliği yapmanın kendilerini memnun ettiğini belirten Başkan Yardımcısı Ceylan, “Sergide eserleri sergilenen ressamları tebrik ediyorum” diye konuştu. 

Açılışta konuşan Dernek Başkanı Prof. Dr. Seher Naz Yeni, derneklerinin 1973 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde kurulduğunu hatırlatarak, “Dernek olarak amacımız, Epilepsi ile savaşan bilim insanlarını eğitmek, hastaların sağlık hizmetine kavuşabilmesini ve etkin tedavi edilmesini sağlamaktır” açıklamasında bulundu.

Epilepsinin yaygın bir hastalık olduğunu, dünyanın her yerinde görüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Seher Naz Yeni, toplumda her yüz kişiden birisinin aktif olarak Epilepsi hastalığı geçirdiğini söyledi. 

Epilepsinin Türkiye’de 803 bin kişiyi etkilediğini düşündüklerini ifade eden Yeni, “Hastaların yüzde 65’i sürekli ilaçla tedavi edilebiliyor. Hastalar toplumdaki hayatlarına devam edebiliyor, ama maalesef hastaların yüzde 25 ile 35 arası verdiğimiz ilaçlara rağmen halen Epilepsi geçiriyorlar. Bu nöbetler yaşamlarını sınırlandırabiliyor. Bu insanların daha iyi tedaviye ihtiyaçları her zaman var. Bu olanaklar oluşana kadar etkin bir şekilde insanların topluma kazandırılması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından resim sergisini açılış kurdelesi kesilerek, sergi katılımcıların beğenisine sunuldu.

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager