Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Bangladeş İlaç ve Eczacılık Semineri

15.11.2017

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcı Orhan Yegin ve SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, Bangladeş'in Ankara Büyükelçiliği ve Bangladeş Eczacılık Endüstrisi Kurumu tarafından düzenlenen seminere katıldı.

Bangladeş'in Ankara Büyükelçiliği ve Bangladeş Eczacılık Endüstrisi Kurumu tarafından düzenlenen seminerde iki ülkenin ilaç firmaları bir araya geldi.
Seminere, Bangladeş'in Ankara Büyükelçisi M. Allama Sıddıki, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, GSS Genel Müdürü Mustafa Özderyol,Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz'ün yanı sıra Türk ve Bangladeşli ilaç firmalarının yetkilileri katıldı. 

Bakan Yardımcısı Orhan Yegin seminerde yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki tarihten günümüze gelen dostluğa dikkati çekti ve bu dostluğun artırılması için karşılıklı gayretin mevcut olduğunu dile getirdi.

Sağlık alanında iki ülke arasındaki iş birliğinin artırılması için düzenlenen seminerin önemine değinen Bakan Yardımcısı Yegin, "İki ülke arasındaki iş birliğinin artırılması için biz de Çalışma Bakanlığı olarak Sağlık Bakanlığımızla beraber üzerimize düşen gayreti göstereceğiz" dedi.

 Yegin, Myanmarlı Müslümanlara kucak açan Bangladeş'e teşekkür ederken, Bangladeş'ten Türkiye Maarif Vakfı'nın bölgedeki çalışmalarına katkı vermesini beklediklerini söyledi. 

Büyükelçi Sıddıki ise ülkesinin son yıllarda ekonomik olarak büyük bir atılım gerçekleştirdiğini, özellikle ilaç sanayinde büyük başarılara imza attıklarını anlattı. Seminerin tek taraflı olmadığını ifade eden Sıddıki, "Sadece biz kendi mallarımızı Türkiye'ye satalım demiyoruz, biz de Türkiye'den mal ihraç etmek istiyoruz. İki ülke firmaları arasında yakınlaşma sağlanırsa çok büyük işlere imza atabilirler." ifadelerini kullandı. 

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı da, Türkiye’de sağlık hizmet sunumunda hizmetin sunucusu, düzenleyicisi ve finansmanı nın farklı otoritereler tarafından yürütüldüğünü söyledi.

SGK Başkanı Bağlı,  sağlık harcamalarında ilacın düzenleme ve denetimi İlaç ve Eczacılık Kurumunda, kullanım eczaneler, kamu ve özel hastaneler üzerinden gerçekleştiğini belirterek, finansmanın ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirildiği ifade etti. 

İlaç endüstrisine ilişkin Türkiye’deki en büyük alıcının SGK olduğuna dikkat çeken Başkan Bağlı,  “Sosyal Güvenlik Kurumunun ilaç ile ilgili kararları ilaç endüstrisini doğrudan etkilemektedir. İlaçta yerelleşme konusunda önümüze konulan bir hedef söz konusu. Hedefimizde önce imal ilaçlardan yerele geçmek sonra yavaş yavaş molekül düzeyinde kendi ilacımızı üretebilmek var” dedi. 

Hem sağlık bakanlığının hem sosyal güvenlik kurumunun önüne hükümet tarafından bir hedef konulduğunun altının çizen Başkan Bağlı, konuşmasının devamında:

“İlaçta yerelleşmeyi yapacağız ve ilaçta Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltırken aynı zamanda iş ortaklarını artırıp bu konu bir ihracat potansiyeli ortaya çıkaracağız. Hem nüfusu hem kültürel ve sosyolojik olarak Türkiye ye benzerliği itibariyle Bangladeş bizim en önemli partnerimiz olarak görünüyor. Bu anlamda Türkiye’nin ciddi bir birikimi var. 19. Yüzyıldan itibaren ilaç sanayisi Türkiye’de yavaş yavaş gelişmeye başlayan bir sanayi koluydu. Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte özellikle bazı yaygın hastalıklara karşı ciddi bir ilaç sanayisi devletin imkanlarıyla kurulmuş ve bunlarla mücadele edilerek belirli bir aşamaya gelinmiştir” şeklinde konuştu.

Türkiye'den 25, Bangladeş'ten 9 firmanın katıldığı seminerde, iki ülkenin ilaç firmaları arasındaki iş birliğinin artırılması amaçlanıyor. İki ülkenin ilaç firmaları arasındaki ilk olma özelliğini taşıyan Ankara'daki seminerin, önümüzdeki yıllarda geleneksel hale getirilmesi planlanıyor. 

 

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager