Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Ürdün Parlamentosu Sağlık Komisyonu Heyeti SGK'yı Ziyaret Etti

15.11.2017

Türkiye’nin sosyal güvenlik sistemi tecrübelerinden yararlanmak ve yürütülen çalışmaları yerinde görmek amacıyla Ürdün Parlamentosu Sağlık Komisyonu Heyeti Sosyal Güvenlik Kurumunu ziyaret etti.

Ürdün Parlamentosu Sağlık Komisyonu Başkanı Dr. İbrahim Bani Hani başkanlığındaki heyete Kurum yapısı, yönetimi, genel sağlık sigortası ve sosyal güvenlik sistemi hakkında bilgi verildi.

Düzenlenen toplantıda konuşan SGK Strateji Geliştirme Başkanı Dr. Muhiddin Şahin, ziyaretlerinden dolayı heyete teşekkür etti. Türkiye’deki sosyal güvenlik sistemi hakkında bilgi veren Şahin, SGK’nın eskiden üç kurumdan oluştuğunu ve 2006 yılında yapılan büyük reformla bu üç kurumun tek çatı altında birleştirildiğini ifade etti.

Türkiye nüfusunun şuan yaklaşık 80 milyon olduğunu hatırlatan Şahin, bu nüfusun yüzde 99’unun genel sağlık sigortası kapsamında olduğunu dile getirdi. SGK’nın yaklaşık 22 milyon civarında sigortalı ve 11 milyonun üzerinde emeklisi olduğunu söyleyen Şahin, “Ülkenin nüfusunun tamamı genel sağlık sigortası kapsamında. Türkiye’de sağlık sigortacılığı kapsamında devletin sadece tek kurumu var. Vatandaşlarımızın özel sigorta yaptırma şansları da var, ama özel sigorta yapmış olmaları devlet sigortasından ayrı kalmalarını gerektirmiyor” diye konuştu.

Ürdün Parlamentosu Sağlık Komisyonu Başkanı Dr. İbrahim Bani Hani ise kendilerine verdikleri bilgiler için heyet adına teşekkür ederek Türkiye’nin sosyal güvenlik tecrübelerinden faydalanmak istediklerini dile getirdi.

Konuşmaların ardından sosyal güvenlik uzmanları tarafından Kurum tanıtımı, yönetimi, genel sağlık sigortası ve sosyal güvenlik sistemi hakkında sunumlar gerçekleştirildi.

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager