Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Tanzanya Heyeti SGK’yı Ziyaret Etti

10.11.2017

Türkiye’nin sağlık ve sosyal güvenlik sistemi tecrübeleri hakkında bilgi almak için Tanzanya Sağlık, Toplum, Kalkınma, Cinsiyet, Yaşlı ve Çocuk Bakanlığından bir heyet Sosyal Güvenlik Kurumunu ziyaret etti.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı ile Tanzanya Sağlık, Toplum, Kalkınma, Cinsiyet, Yaşlı ve Çocuk Bakan Yardımcısı Dr. Faustine E. Ndugulile başkanlığında düzenlenen toplantıda heyete Türkiye sosyal güvenlik sistemi ve genel sağlık sigortası hakkında bilgi verildi.

Toplantının açılışında konuşan Başkan Bağlı, SGK olarak kendilerini ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

SGK’nın dünyada marka olarak kabul edilebilecek bir hizmet portföyüne sahip olduğunu vurgulayan Başkan Bağlı, Türkiye genel sağlık sigortası sisteminin hem kapsamı hem içeriği itibariyle Batı Avrupa ülkelerinin üzerinde bir seviyede olduğunu dile getirdi.

Başkan Bağlı, bu konudaki tecrübelerini ve yaşadıklarını kendileri ile paylaşmaktan memnuniyet duyacaklarını belirterek, “Ortaya çıkan başarıların aslında insanlığın ortak başarısı olduğuna inanıyoruz. Nerde bir başarı varsa o insanlığın ortak malıdır. Dolayısıyla bunlar paylaşıldıkça artar diye düşünüyoruz. Birbirimize aktaracağımız, birbirimizle paylaşacağımız çok şeyimiz olduğunu düşünüyorum. Yakın işbirliği ve diyalog içerisinde olmak istediğimize de iletmek isterim” diye konuştu.

Tanzanya Heyeti Başkanı Ndugulile ise, iki ülkenin eski bir dostluğa sahip olduğunu vurguladı. Bu yılın Şubat ayında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkelerini ziyaret ettiğini hatırlatan Ndugulile, bu ziyaret sırasında da birçok işbirliği anlaşması imzalandığını ve iki ülke arasındaki bu işbirliği konularını görüşmek üzere burada bulunduklarını dile getirdi.

Bakan Yardımcısı Ndugulile Tanzanya’da nüfusun sadece yüzde 32’sinin sigorta kapsamında olduğunu söyleyerek, “Herkesin sağlık sigortasından faydalanmasını sağlamak üzere bu imkanı genişletmek istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip olduğu sağlık sigortası imkanları bizleri etkiledi. 2002 yılından itibaren sürdürülen sağlık dönüşüm programları bizi oldukça etkiledi. Bu kadar geniş bir nüfus yüzdesini kapsayacak şekilde bu başarıyı nasıl yakaladığınızı bizler de öğrenmek isteriz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından heyete sosyal güvenlik uzmanları tarafından Kurum tanıtımı, yönetimi, genel sağlık sigortası ve sosyal güvenlik sistemi hakkında sunumlar yapıldı.

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager