Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Sosyal Güvenlik İl Müdürleri Eğitim ve İstişare Toplantısı

26.10.2017

Bakan Sarıeroğlu, “İstihdam seferberliğini önümüzdeki dönemde sürdüreceğiz. Daha güçlü hedefler ortaya koyacağız. Yeni teşvik uygulamalarını devreye sokacağız” dedi.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Kızılcahamam’da düzenlenen Sosyal Güvenlik İl Müdürleri Eğitim ve İstişare Toplantısı’na katıldı.
 
Toplantıya, Bakan Jülide Sarıeroğlu’nun yanı sıra Bakan Yardımcısı Orhan Yegin, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, SGK yönetim kurulu üyeleri ve sosyal güvenlik il müdürleri katıldı.

Bakan Sarıeroğlu toplantıda yaptığı konuşmada, SGK’nın 27 bin personeli ve 81 ildeki örgütlülüğü ile kapsamı en geniş kurumlardan biri olduğunu ifade ederek, “En çok da hayata dokunan, yapılan her çalışmanın atılan her adımın konuşulan her konunun vatandaşlarımızı ilgilendirdiği çok temel bir alan. İşçi işveren, emekli, esnaf ve çiftçi olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin, dünlerini, bugünlerini geleceklerini ilgilendiren kilit bir konumdayız. Sorumluluğumuz büyük” dedi.

“İnsanın daha doğmadan anne karnından başlayıp, ölümünden sonraya kadar uzanan, uzun bir sürecin içinde yer alıyorsunuz, bu süreci koordine ediyorsunuz. Bu elbette ki çok zor bir görev, ancak bizler bu zoru başararak Dünya’ya örnek olan bir sistemi ülkemizde işletiyoruz” Bakan Sarıeroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üzerinizdeki yük ağır. Sorumluluklarınız fazla. Her geçen gün önemi artan bir kurumda, vatandaşa birebir dokunan bir görevi ifa ediyorsunuz. Her biriniz hizmet noktasında devletimizin görünen yüzlerisiniz. Ama şunu belirtmek isterim ki, SGK’nın verdiği hizmet ne kadar sorunsuz ve başarılı olursa, milletimiz kendini o kadar güvende hissetmektedir. SGK, 81 milyonun güvencesidir, geleceğidir, sigortasıdır. SGK, tüm vatandaşlarımızı koruma altına alan, onları çalışma hayatlarında koruyan, kollayan, haklarını, sağlıklarını, emekliliklerini, ölüm sonrası eşlerini, çocuklarını koruma altına alan bir şemsiyedir.”

Sosyal güvenlik sisteminin en titiz çalışmayı yapacakları konu başlıklarından biri olduğunu kaydeden Bakan Sarıeroğlu,  “İllerimizde, ilçelerimizde ve merkezde büyük bir hassasiyet, titizlikle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hizmet kalitesiyle ilgili, önümüzdeki döneme ilişkin perspektifler, hedefler geliştiriyoruz. SGK’nın kurumsal kapasitesinin daha da güçlendirilmesi anlamında çalışmalarımız var. Önümüzdeki döneme ilişkin güçlü hedefler ve çıktılara ulaşacağımız yeni bir yol haritası oluşturuyoruz. Şuan 22 milyon aktif sigortalımız var. 11 milyon 200 bin pasif sigortalımız var. GSS kapsamındaki nüfusumuz yüzde 98’lere ulaşmış durumda. Belki de bu oran dünya ülkeleri içerisinde en yüksek oran” diye konuştu.

“Vatandaşlarımız Kurumlarımızdan Memnuniyetle Ayrılmalı”

“En önem verdiğim husus vatandaşlarımızın kurumlarımıza geldiği zaman büyük bir memnuniyetle oradan ayrılması” diyen Sarıeroğlu, “Bu bağlamda bizim için Alo 170 vatandaşlarımızla direk temasa geçtiğimiz diğer temel mekanizma, diğeri de merkezlerimiz müdürlüklerimiz. SGK’nın insanlara iletişimi ve sorunlarına yaklaşımı ne kadar problem çözmeye odaklı olursa, vatandaşla devlet arasındaki bağ o kadar kuvvetlenir.  İllerinize döndükten sonra çalışan bütün arkadaşlara bu konudaki hassasiyetimi iletmenizi istiyorum” dedi.

“Temel Önceliğimiz İstihdam”

İstihdamın temel öncelikleri olduğunu belirten Bakan Sarıeroğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde istihdam seferberliğine başladık. Bu kapsamda daha güçlü hedefler ortaya koyacağız. Yeni teşvik uygulamalarını devreye sokacağız. Kadın, genç ve engellilerle ilgili yeni çalışmaları mekanizmaları devreye sokacağız. Bununla ilgili bilgilendirmelerin daha titizlikle, hassasiyetle yapılması yaptığımız çalışmalardan daha etkin sonuçlar almamamıza büyük katkı sağlayacak” dedi.

“Cezalandırıcı Değil Rehberlik Edici Özelliğimiz Birinci Önceliğimiz Olmalı”

Bakan Sarıeroğlu, kayıt dışı çalışmayla ilgili mücadelenin sürdürüleceğini ifade ederek, denetim faaliyetleri ile birlikte vatandaş ile iletişimin önemini anlattı. Sarıeroğlu, “İlk başta, biz SGK olarak, tüm bilgilendirmelerimizin vatandaşlarımıza ulaştığına emin olmak mecburiyetindeyiz” ifadelerini kullandı.
Sarıeroğlu konuşmasını şöyle devam etti:

“Çalışma hayatının ve sosyal hakların iyileştirilmesi amacıyla sürekli teşvik, destek, prim, indirim uygulamaları yapıyoruz. Bu uygulamaların duyurularının toplumun her kesimine doğru kanallardan ulaştırmaya gayret etmeliyiz. Her zaman söylediğimiz gibi, kurumumuzu cezalandırıcı değil rehberlik edici özelliğini ön plana çıkarmamız birinci önceliğimiz olmalı ve buna yönelik çalışmalarımızı artırmalıyız. Teşvik uygulamalarımızı nasıl basitleştirebiliriz bunu çalışacağız. İşgücüne katılım oranlarımız ciddi oranda yükselme eğiliminde. İstihdam oranlarını daha fazla artırmamız gerekiyor ki işsizlikte düşüşe gidelim. Teşvik uygulamalarımızın daha etkin bir şekilde devreye girmesi gerekiyor. Bunun için il müdürlüklerimizin bilgilendirme faaliyetlerini artırmasını istiyoruz” diye konuştu.

Bakan Sarıeroğlu, Şehit aileleri ve gazilere ilişkin çalışmalarında temel öncelikleri arasında yer alacağını bildirdi.

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager