Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi Kapanış Toplantısı

20.10.2017

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Avrupa Birliği'nin (AB) finansman destekleriyle 2015 Mart'ta başlatılan "Evde Çocuk Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi" projesinin Ankara’daki kapanış toplantısına katıldı. 

Projenin olumlu sonuçlarından duyduğu mutluluğu dile getiren Bakan Sarıeroğlu, kadınların emeği, hakları, toplumsal rol ve statülerinin yükseltilmesi noktasında kararlılık ve hassasiyetle çalıştıklarını ve bu şekilde de çalışmaya devam edeceklerini vurguladı. 

Bakan Sarıeroğlu, kadınların ekonomik yaşama daha fazla katılmaları, büyümeden daha fazla pay almaları, toplumdaki, aile içerisindeki rollerinin daha da güçlenmesi için gelecek dönemde de ciddi çalışmaların yürütüleceğini aktardı.

"Toplumun Her Alanında Aktif Şekilde Yer Alıyorlar"

Başta anayasa olmak üzere son 15 yılda yapılan yasal düzenlemeler hakkında bilgi veren Sarıeroğlu, "Bu düzenlemelerin etkisiyle ciddi anlamda bir zihinsel dönüşüm sürecinin hala içerisinden geçiyoruz ama 15 sene öncesinde olmadığımızın da altını çizmek istiyorum. Hem iş hem sanat dünyasında hem siyasette, toplumun her alanında şu anda kadınlar çok etkin ve aktif şekilde yer alıyorlar. Amacımız bunun daha da ileri seviyelere getirilmesi." dedi.

Sarıeroğlu, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması, dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden biri haline gelmesinin kadınların iş gücüne katılımı, girişimci sayıları ve yönetim kademelerindeki sayısını artırarak başarılabileceğini vurguladı.

"İstihdam Seferberliğimizi Devam Ettireceğiz"

Gelecek süreçte en temel önceliğin istihdam olduğunun altını çizen Sarıeroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu bir istihdam seferberliği var. Gerçekten çok önemli bir başarıya imza atıldı bu istihdam seferberliğiyle. 15 Temmuz gibi ağır bir sürecin arkasından başlatılan bu seferberliğe katkı veren herkese şükranlarımızı sunmak istiyorum. Önümüzdeki dönemde de inşallah bu istihdam seferberliğimizi devam ettireceğiz ama buna yeni uygulamalar, kolaylaştırıcı teşviklerimizle biraz daha ivme kazandırmayı istiyoruz.Bu istihdam seferberliğimizde başlatacağımız ikinci aşamada diyebileceğimiz süreçte kadınlar, gençler ve engellilerin önceliğimiz olacağını, 6 aylık eylem planımızda da bu konuyla ilgili çok önemli projeleri ortaya koyduğumuzu ifade etmek istiyorum."

Sarıeroğlu, kadın istihdamını artırmak için kadınların eğitim seviyelerinin yükseltilmesinin temel öncelikleri olduğunu ifade ederek, bu kapsamda kız çocuklarının eğitimine yönelik yürütülen kampanyalar, okul oranlarının, mesleki eğitim faaliyetlerinin sayılarının artırılmasının bu bağlamda önemli olduğuna işaret etti.

"Analık da Bir Hak, Çalışmak da Bir Hak"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, "2016 yılı verilerine göre, okur yazar olmayan kadınların iş gücü piyasasına katılım oranı yüzde 22. Lise altı eğitimli kadınların iş gücü piyasasına katılım oranı yüzde 29'a, lise ve dengi meslek okulu mezunu kadınlarda yüzde 36'ya yükseliyor. Yükseköğretim mezunu kadınlarda iş gücü piyasasına katılım oranı yüzde 72 seviyelerine yükseliyor" diye konuştu.

Eğitimli kadınların önce ailesini sonra da ülkesini dönüştüreceğinin altını çizen Sarıeroğlu, şunları kaydetti:

"Analık da bir hak, çalışmak da bir hak. Bizim kadınları bu iki temel konu arasında tercih zorunluluğuna sokmamamız gerekiyor. İş ve aile yaşamları arasındaki dengeyi, uyumu sağlayıcı, bu balans ayarlarını düzenleyici adımları hızlı şekilde atmamız gerekiyor. Bugüne kadar çok önemli adımlar attık. Kadınların anne olduktan sonra iş gücü piyasalarından uzaklaşmamaları, istihdamlarına devam etmeleri ya da iş gücü piyasasına girişte sıkıntı yaşamamaları ile alakalı olarak özellikle İş Kanunu bağlamında ciddi çalışmalarımız oldu."

Sarıeroğlu, aile içerisinde çocuk bakımı konusunu ortak bir sorumluluk olarak gördüklerini ama genel olarak bu sorumluluğun daha çok annelerin omuzları üzerinde olduğunu da bildiklerini ifade ederek, projenin bu kapsamda anneleri bir tercihe sokmayacak şekilde sürecin işlemesini sağlamaya yönelik olduğunu aktardı.

Kamuda Yarı Zamanlı Çalışma

Jülide Sarıeroğlu, çocuk bakımıyla ilgili desteklerde ilgili paydaşlar ve yerel yönetimlerle birlikte yeni çözüm modelleri için arayışlarının devam ettiğini ve bu konunun kurumsal olarak düzenli hale getirilmesiyle kadın emeğinin iş gücü piyasasında daha güçlü şekilde yer alacağını vurguladı.

İyi bir model olan proje sonunda ciddi çıktılara ulaşıldığını aktaran Sarıeroğlu, doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olarak yapılan düzenlemenin, Avrupa ülkelerindeki doğum izinlerinden yüksek olduğunu anlattı.

Doğum sonrasında annelere yarı zamanlı çalışma imkanının da getirildiğini anımsatan Sarıeroğlu, burada yarı zamanlı çalışsa da annelerin sigortalarının tam zamanlı olarak yattığına dikkati çekti. Sarıeroğlu, şöyle devam etti:

“2004'te yüzde 24 olan kadınların iş gücü piyasasına katılım oranlarının 2017 itibarıyla 10 puan artarak yüzde 34'ler seviyesine geldiğini, son 15 yılda 4 milyondan fazla kadına istihdam sağlandığını aktaran Sarıeroğlu, "Uluslararası piyasalarda yaşanan krizlere, dünya ekonomisinin geçmiş olduğu süreçlere rağmen Türkiye istihdam yaratma konusunda ciddi bir başarı sağlamıştır.”

Sarıeroğlu, bu oranların, 2023'te kadınların istihdam oranlarını yüzde 41'e çıkarma hedefi için de olumlu bir gösterge olduğunu söyledi.

Çalışan annelerin artan yükler nedeniyle kariyerlerine ara verme ya da iş hayatını sonlandırma gibi kararlar alabildiğini ve bunun ülke ekonomisine de zarar veren bir sorun olarak ele alınması gerektiğini anlatan Sarıeroğlu, bu kapsamda annelerin üzerindeki yükü hafifletmek, çocuk bakım hizmetlerinin geliştirilmesi açısından 2015'in martında başlayan ve bugün kapanışı gerçekleştirilen "Evde Çocuk Bakımı" projesi olduğunu belirtti.

Projeden 13 Bin 327 Anne, 15 Bin 232 Çocuk Bakıcısı Yararlandı

Bakan Sarıeroğlu, projenin sonuçlarına yönelik, şu bilgileri verdi:

"Anneler, 26 ay boyunca sağlanan 40 milyon avroluk hibe desteğiyle iş hayatına dönüp, sigortalı bakıcı çalıştırmışlar, çocuklarını emin ellere teslim etmenin huzuruyla hem maddi hem de manevi açıdan güçlenmişlerdir. Asgari ücret düzeyi altında ve büyük çoğunluğu kayıt dışı çalışan bakıcılar ise proje sayesinde ücret seviyelerini artırmışlar, sigortalı iş yaşamına katılım imkanına kavuşmuşlardır. Proje kapsamında 13 bin 327 anne, 15 bin 232 çocuk bakıcısı faydalanıcı olmuştur.

Proje sayesinde 5 bin 736 kadınımız çalışma yaşamında kalmaya devam etmiştir. Eğer proje başlamasaydı ve projeden bakıcı desteği almasaydılar çalışma hayatlarını sonlandırmayı düşünen kadınlardan bahsediyoruz. Çocuk bakımı nedeniyle çalışma hayatına ara veren bin 345 kadınımız da tekrardan çalışma hayatına bu proje sayesinde dönmüşlerdir. 14 bin 745 kadın ilk kez çocuk bakıcısı olarak sigortalı çalışmaya başlamışlardır."

Bu sonuçların çok önemli olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, ayrıca yapılan etki analizi çalışmalarının sonuçlarına göre, proje sayesinde istihdamdan ayrılmadan çalışmaya devam eden ve ilk kez işe başlayan anneler ile hayatlarında ilk kez sigortalı bir işte çalışan bakıcıların iş gücü piyasasında kalmaları halinde emekli olacakları tarihe kadar 968,7 milyon lira net gelir elde etmelerinin sağlanacağını dile getirdi. 

Sarıeroğlu, devletin de bu gelirler sayesinde 505 milyon lira vergi ve prim geliri elde edeceğine dikkati çekerek, "Kamu kaynaklarından bu proje için 25 milyon lira harcanmış durumda. 25 milyon harcamamızın sonucunda istihdam rakamları, hem ailelerimize hem hanelere getirmiş olacağı katkı ortada. Hem de prim ve vergi anlamında devletimize sağlayacağı katkı ortada" dedi.

Evde Çocuk Bakım Projesi'nin annelerin, çocukların ve çocuk bakıcılarının yaşamlarını doğrudan etkilemenin yanı sıra ülke ekonomisine de önemli katkılar sağladığını aktaran Sarıeroğlu, projede emeği geçen tüm taraflara teşekkürlerini iletti. 

"SGK Çalışan Ekonominin Dinamiklerini Bozmamaya Çalışan Bir Kurum Olarak Yoluna Devam Edecektir"

SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı da kayıt dışı istihdamla mücadele ve kayıtlı istihdama teşvikin SGK’nın stratejik hedefleri arasında yer aldığını belirterek, bu tür projelerin bir taraftan kadın istihdamını arttırdığını, bir taraftan da kayıtlı istihdamı teşvik ettiğini anlattı. 

Başkan Bağlı, "SGK kayıtlı istihdamı arttırmaya yardımcı olan, kayıt dışı istihdamla mücadele eden ama bütün bunları yaparken de sosyal dokuya zarar vermemeye çalışan ekonominin dinamiklerini bozmamaya çalışan bir kurum olarak yoluna devam edecektir" dedi.

SGK Strateji Geliştirme Başkanı ve aynı zamanda Evde Çocuk Bakımı Projesi Kıdemli Operasyon Yöneticisi Muhiddin Şahin ise projenin, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye tahsis ettiği en büyük bütçeli projelerden biri olduğuna dikkat çekti. Evde Çocuk Bakımı Projesi’nin kazanımlarına değinen Şahin, projeye katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

AB Delegasyon Temsilcisi Gabriel Munuera Vinals kadın haklarının geliştirilmesinin Avrupa’da temel bir hedef olduğunu, 2020 Avrupa Stratejisinde bütün Avrupa vatandaşları için istihdam oranı hedefinin yüzde 75 olduğunu belirtti.

Bu hedefe ancak kadın istihdamın artırılması ile ulaşılabileceği vurgulayan Vinals, Avrupa Birliği’nin daha iyi bir gelecek için insana yatırım yapılması gerektiğini düşündüğünü ifade etti. Vinals, bu projenin ülke geneline yaygınlaşmasını, Türkiye Cumhuriyeti’nin daha çok vatandaşını ekonomik hayata katılım ve daha iyi iş ortamlarına kavuşmaları konusunda destekleyebilmeyi dilediklerini sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarının ardından projeden faydalanan annelere ve bakıcılara Bakan Sarıeroğlu, AB Delegasyon Temsilcisi Vinals ve SGK Başkanı Bağlı tarafından hediyeler verildi. 

Ardından Prof. Dr. Fuat Oğuz tarafından, proje kapsamında hazırlanan Etki Analizi Raporu’nun sunumu Prof. Dr. Ahmet Alpay Dikmen tarafından ise Strateji Belgesinin sunumu gerçekleştirdi.

Programın öğleden sonraki oturumunda ise Proje Koordinatörü Barış Gencal tarafından proje hakkında bir sunum yapıldı. 

 

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager