Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Başkan Bağlı TRT Haber’de

19.10.2017

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, TRT Haber’in Dün Bugün programına katıldı.

SGK Başkanı Bağlı programda İşverenler için getirilen yeni kolaylıklar, Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) yapılan son değişiklikler evde bakım hizmetleri ve SGK’nın dijital uygulamalarına ilişkin açıklamalar yaptı.

SGK Başkanı Bağlı, işverenlerin ertelenen primlerine ilişkin olarak 2016 yılında çıkarılan kanunla 2016 Aralık, 2017 Ocak ve Şubat aylarındaki prim ödemelerinin 2017’nin son üç ayına ertelendiğini hatırlattı.

Primlerin yıl sonuna ertelenmesiyle işverenlere bir nevi 9 ay sıfır faizli bir kredi vermiş olduklarını dile getiren Başkan Bağlı, “İşverenlerimizden 2016 Aralık ayına ait 1 milyon 393 bin iş yerinin 4 milyar TL bir prim alacağımız vardı. Biz işverenlerimize dedik ki, ‘Biz bu primi sizden almıyoruz sıfır faizle erteliyoruz. Bu primi bize Ekim 2017 yılında ödeyeceksiniz. Aynı şekilde 2017’nin Ocak ayındaki 1 milyon 124 bin iş yerinin 3 buçuk milyar lirasını Kasım 2017’ye erteledik. 2017 Şubat ayının 982 bin iş yerinden de 3 milyar 300 milyon TL prim alacağımız vardı. Bunu da 2017’nin Aralık ayına ertelemiştik” açıklamasında bulundu.

“Her Yıl Yaklaşık 20 Milyar TL Civarında Bir İşveren Teşvikimiz Söz Konusu”

SGK’nın prim ödemeleriyle kendini döndüren bir kurum olduğunu ifade eden Başkan Bağlı, “Sosyal Güvenlik Kurumu işverenleri teşvik eden bir kurum. Aynı zamanda bizim her yıl yaklaşık 20 milyar TL civarında bir işveren teşvikimiz söz konusudur. Bütün bu hizmetleri sunabilmemiz için işverenlerimizden primleri tahsil etmemiz gerekiyor” dedi. 

Bağlı, sağlık konusunda çok hassas bir bakanla çalıştıklarını belirterek, “Örneğin Yağız bebek konusu medyaya da yansımıştı. Herhâlde medyaya yansıdıktan bir yarım saat sonra hemen Sayın Bakanımız doğrudan talimat verdi. ‘En yakın zamanda bunu çözeceksiniz’ diye. Sağlık Uygulama Tebliğimizde özel bir değişiklik yaparak Yağız bebek gibi obeziteye bağlı rahatsızlıkların giderilmesine ilişkin tedavinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanması kararlaştırdık” şeklinde konuştu. 

SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı konuşmasının devamında şu açıklamalarda bulundu:

“Biliyorsunuz yine medyada çok gündemde olan bir SMA rahatsızlığı söz konusuydu. Sağlık Bakanlığını söz konusu uygun gördüğü Tip-1 rahatsızlıklarda yani bu ilaç bu hastalıkta yararlı dediği bütün hastalarımızın ilaç ödemelerini karşılıyoruz. Eskiden yeşil kartlı dediğimiz vatandaşlar ile köy korucularımız doğrudan üniversite hastanelerimize gidemiyorlardı. 

“Yeşil Kart Statüsündeki Vatandaşlarımıza Doğrudan Üniversite Hastanelerinden Hizmet Alabilme İmkânı Getirildi"

Üniversitelerle yapılan protokol kapsamında artık yaklaşık 8 milyon civarındaki primlerini Aile Bakanlığının ödediği yeşil kart statüsündeki vatandaşlarımızın doğrudan üniversite hastanelerinden hizmet alabilme imkânı getirildi. Köy korucularımız da daha önce özel hastanelere gidemiyordu. Yine sayın bakanımızın talimatıyla SUT’ta yaptığımız değişiklik ile köy korucularımız doğrudan özel hastanelere gitme imkânına sahip oldu. Madde bağımlılarının bütün masrafları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacak. Yani son iki ayda Sağlık Uygulama Tebliğinde iki defa değişiklik diyalizle ilgili iyileştirmeleri yaptık.”

Vakıf üniversiteleri ve tıp fakültesi hastanelerinde palyatif bakım yapıldığında bunun artık Sosyal Güvenlik Kurumu ödeyeceğini dile getiren Bağlı, hasta alt bezine kadar evde bakımda kullanılan tüm malzemelerin SGK tarafından karşılandığını belirtti.
 
“Gaziler İçin Gerekli Ortez ve Protezler SUT Hükümlerine Tabi Olmaksızın Doğrudan Ödenecek”

“Şehit yakınları ile gaziler bizim en fazla müsaadeye mazhar sigortalılarımız” diyen Bağlı, “Hem Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki talimatları söz konusu hem Sayın Bakanımız bu konuda çok hassas. Şehit yakınları ve gaziler ile ilgili bir problem olduğunda anında doğrudan Bakanımız devreye giriyor ve anında talimatı alıyoruz. Gazilerimizle ilgili ortez ve proteze ilişkin raporları bize geldiğinde, bu gazimiz için bu ortez, protez gereklidir dediğinde, SUT hükümlerine tabi olmaksızın Sosyal Güvenlik Kurumu bunu doğrudan ödeyecek” dedi.

"e-Devlet’te 67 Tane Aktif Uygulamamız Var"

Başkan Bağlı, SGK‘da SSK döneminden beri asta e-Devlet dediğimiz altyapıları çok etkin bir şekilde kullanan bir kurum olduğunun altını çizerek “Şuanda biliyorsunuz bizim e-Devlet’te 67 tane aktif uygulamamız var. Aynı zamanda bizim e-Devlet uygulamalarında tıklama oranımız yüzde 37. e-Devlet’in üçte birinden fazlası SGK’nın uygulamaları. Sadece Türkiye’de değil, dünya çapında örnek olan uygulamalarımız var. Örneğin Medula Hastane, Medula Eczane, Medula Optik, Medula Şahıs Ödemeleri, işverenlerimizin bütün iş ve işlemlerini  sanal ortamda yapabiliyoruz. Sonuç itibariyle tabi hizmet sunumunu etkinliğini ve verimliliğini artıran, vatandaşın sıra beklemesi problemini ortadan kaldıran, vatandaşın daha hızlı ve etkin şekilde hizmet almasını sağlayan uygulamalar” ifadelerinde bulundu.

 

 

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager