Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi Açılış Töreni

25.05.2017

Toplumun farklı kesimlerine yenilikçi yöntemler kullanarak ulaşılması ve kayıtdışı istihdamı önlemek amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından oluşturulan “Kayıtlı İstihdamın Destelenmesi Projesi” (KİDEP) açılış töreni düzenlendi.

Proje kapsamında politikaların üretilmesi noktasında paydaşlarla işbirliği sağlamak adına Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile işbirliği protokolü imzalandı.

Törenin açılışında konuşan SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı,  kayıtdışı ile mücadelenin SGK’nın stratejik hedefleri arasında öncelikli sırada olduğunu ifade etti.

Ceza yerine teşviği, klasik denetim yerine rehberliği getirerek kayıtdışıyla mücadele anlayışının yaygınlaştırılması, topluma mal edilmesi ve bu konuda farkındalığın artırılması için bu projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Bağlı, 2023 hedeflerine göre kayıtdışılığı yüzde 15’ler seviyesine indirmek için çalışacaklarını dile getirdi.

Başkan Bağlı daha önce Avrupa Birliği projesi olarak yürüttükleri KITUP I ve KITUP II Projelerinden edindikleri tecrübelere dayanarak KİDEP projesini hayata geçirdiklerini söyleyerek, “KİDEP’i bu sefer tamamen kendi imkanlarımız ile hayata geçiyoruz” diye konuştu.

Kayıtdışılığı azaltmak için veri paylaşımlarına dayalı çapraz kontrol yaparak, hizmet kalitesini artırarak, işverenlere yönelik rehberlik ve teşvik uygulamalarına devam ederek projeyi yürüteceklerini vurgulayan Başkan Bağlı, bu konuda kamu kurum ve kuruluşları ile yapacakları işbirliğinin çok önemli olduğunu dile getirdi. Diyanet İşleri Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının toplumun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi açısından büyük rol oynayacaklarının altını çizen Bağlı, “Yasal düzenlemeler, normlar, cezalar elbette sonuç elde etmeye yardımcı olmakta ama bu konuda bir bilincin oluşması, kültürün oluşması bu kurumların bize sunacağı katkıyla mümkün” dedi.

Toplumda bu konuda bir farkındalık oluşturmanın, bu bilinci aşılamanın bir günde olmayacağını, bu konuda uzun vadeli düşünmek gerektiğini vurgulayan Bağlı, bu sorunun ancak toplum olarak hep birlikte el ele vererek çözülebileceğini sözlerine ekledi.

Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz ise, kayıtdışı sorununun piyasanın en büyük sorunlarından biri olduğunu dile getirdi. Hiçbir kurumun veya birimin tek başına bu sorunun altından kalkamayacağını belirten Açıkgöz, “Tüm bakanlıklar ve STK’larla işbirliği içinde bu sorunla mücadele edeceğiz” dedi.

Açıkgöz KİDEP projesini tamamen kendi kaynakları ile yaptıklarına dikkate çekerek, “Bu proje bir Avrupa Birliği projesi değil. Tamamen kendi kaynaklarımızla yaptığımız bir proje. Dolayısıyla bu faaliyetleri yaparken kendi personelimizden ve diğer kurumların personelinden istifade edeceğiz” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından SGK ile TESK, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Törende ayrıca SGK ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen “Sosyal Güvenlik Elçileri Anı Yarışması”nda dereceye giren öğrencilere ödülleri teslim edildi.

Anı yarışmasına katılarak birinciliğe layık görülen Afyonkarahisar Atatürk İlkokulundan Tuna Macif’e ödülünü SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı verdi. Yarışmaya Çanakkale İstiklal Okulundan katılan Yağmur Sayılgan ikinci olurken, Sakarya Erenler İlkokulundan katılan Ceyda Aldemir ise üçüncü oldu. Yarışmada ayrıca Ordu Yunus Emre İlkokulundan katılan Emin Arda Orak ve Bartın Atatürk İlkokulundan katılan Ömer Cabur’a mansiyon ödülü verildi.

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager