Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

KITUP II Hibe Projeleri Sonuçları Bilgilendirme ve Kapanış Toplantısı

15.05.2017

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki (KITUP II) Operasyonu Hibe Projeleri Sonuçları Bilgilendirme ve Kapanış Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının “Sözleşme Makamı” olarak yer aldığı ve Sosyal Güvenlik Kurumunun “Operasyon Faydalanıcısı” olarak yürüttüğü projenin kapanış toplantısına SGK adına Başkan Dr. Mehmet Selim Bağlı katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Başkan Bağlı, projenin en büyük katkısının beraber iş yapabilme olanağını oluşturması, karşılıklı olarak tecrübelerin ortaya konulması ve en önemlisi de bir farkındalığın oraya konulması olduğunu ifade etti.

Kayıtdışı ile mücadelenin Sosyal Güvenlik Kurumu için önemine değinen Başkan Bağlı, “Kayıtdışılılıktaki bir puanlık düşüş Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bütçesine 2 milyar TL’lik bir katkı sağlıyor” dedi.

2001 yılında yüzde 53’lerde olan kayıtdışı istihdam oranının 2017 Ocak verilerine göre yüzde 32,48’lere gerilediğini belirten Bağlı, “Ama önümüze konulan bir hedef var: 2023 hedefi; tarım dışı sektörlerde kayıtdışı oranını yüzde 15’lere çekmek” diye konuştu.

Başkan Bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu’nun stratejik planında birinci öncelikli hedefinin kayıtdışı ile mücadele olduğunu vurgulayarak, bu hedefi tersine çevirerek “Kayıtlı İstihdamın Teşviki” olarak adlandırdıklarını ifade etti.

Geçmişte olan cezalandırma ve işyerini hemen kapatma müeyyidelerinin yerine artık etkin rehberlikle birlikte kayıtlı istihdamı teşvik etmek istediklerini söyleyen Bağlı, olumlu olanı sürekli teşvik ederek bu amacı sağlayacaklarını dile getirdi. Başkan Bağlı SGK’nın yeni misyonunun kayıtlı istihdamı teşvik etmek olduğunu belirterek, “Burada en önemli iki kavram; birisi teşvik, diğeri etkin rehberlik” dedi.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla başlatılan Çalışma Hayatında Milli Seferberlik projesinin işsizliğin giderilmesi kadar kayıtlı istihdamı da teşvik ettiğini dile getiren Başkan Bağlı, ayrıca bu tür projelerin en önemli getirisinin toplumsal farkındalığın oluşmasındaki katkı olduğunu kaydetti. Kayıtdışılıkla mücadelede orta ve uzun vadede en önemli faaliyetin toplumsal farkındalığın oluşturulması olduğunu belirten Bağlı, “Kayıtdışı istihdam bir temel insan hakları ihlali olduğu kadar hem mali açıdan hem de sosyal güvenlik açısından çok ciddi kamu açıklarına sebebiyet veren, makroekonominin parametrelerini çok ciddi şekilde tehdit eden bir olgu” dedi.

Geçtiğimiz hafta içerisinde kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası’nın da ana temasının kayıtdışılıkla mücadele olduğunun altını çizen Başkan Bağlı, “İşimiz, gücümüz bütün personelle ile birlikte sahada görünüp bu konuda farkındalık ve algı oluşturmak” diye konuştu.

Başkan Selim Bağlı programın bu kadar insanı bir araya getirerek kayıtdışılığı önlemeye vurgu yapması açısından başarıya ulaştığını dile getirerek programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sosyal Politika ve İstihdam Sektör Yöneticisi Zeynep Aydemir Koyuncu ise, kayıtdışı istihdamın çalışma hayatının en önemli meselelerinden biri olduğunu ifade etti.  Kayıtdışı çalışmanın temelde bir hak meselesi olduğunu vurgulayan Aydemir Koyuncu, “Kayıtdışı çalışmadan en fazla mağdur olanlar kadınlar ve gençler” diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkan Vekili Hülya Tekin de yaptığı konuşmada Hibe Projeleri hakkında bilgi verdi. Projelerle 700 bin vatandaşa ulaşıldığını belirten Tekin, proje kapsamında finansal olarak toplamda 9,5 milyon Euro harekete geçirildiğini dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından proje temsilcilerine plaket verildi.

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager