Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Uluslararası Palyatif Bakım Kongresi

12.05.2017

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dernekleri Federasyonu (SADEFE) ve Palyatif Sağlık Hizmetleri Derneğince (PASHİDER)  tarafından Ankara’da "Uluslararası Palyatif Bakım Kongresi" düzenlendi.

Üç gün boyunca sürecek olan kongrenin ilk gününde “Evde Sağlık ve Palyatif Bakımda Tıbbi Malzemeye Erişim Çalıştayı” düzenlendi.

Evde sağlık hizmetleri, tıbbi cihaz temini ve palyatif bakımdaki yeni düzenlemelerin görüşüldüğü çalıştaya SGK adına katılan Başkan Yardımcısı Opr. Dr. Orhan Koç, çalıştayın çıktıları ile birlikte süreci daha ileri getireceklerini söyleyerek, çalıştaya katılan herkese teşekkür etti.

Kongrenin ikinci gününde düzenlenen toplantıya katılan SGK Başkanı Dr. Selim Bağlı, palyatif bakımın, daha çok sağlıkta ciddi dönüşümü gerçekleştirmiş ve yol almış toplumlarda ortaya çıkan bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

Palyatif sağlık hizmetlerinin yeni bir uygulama alanı olduğunu dile getiren Bağlı, bunun, yoğun bakım ünitelerinin üzerindeki yükü hafifletmesi açısından önemine dikkati çekti. Palyatif bakıma ilişkin 2015'te sağlık uygulama tebliğinde fiyatlandırmanın yapıldığını anlatan Bağlı, bugüne kadar Sağlık Bakanlığı 2. ve 3. basamak sağlık üniteleri tarafından verilen bu hizmetin, SGK tarafından finanse edildiğini belirtti.

İnsanların sağlıklı yaşam haklarının temini açısından palyatif bakımın ne kadar önemli bir hizmet olduğunu, hayatını kaybetmeden önce yatağa bağımlı bulunan babası sayesinde anladığını ifade eden Bağlı, palyatif sağlık hizmeti sunanların, bakım yaptıkları hastalardan çok dua aldığını vurguladı.

Bağlı, "Mağdur, artık bütün dünyevi imkanlarını kaybetmiş, sadece biraz daha sağlıklı hayat sürme beklentisi içinde olan insanlara bu hizmet sunulduğu zaman, bunun evveliyatla toplum, millet ve en sonunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bekasına çok ciddi katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu dua bizi ayakta tutar." değerlendirmesinde bulundu.

Bu kapsamda Kurum olarak yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi veren Bağlı, şunları kaydetti:

"2017 Mart itibarıyla 2 bin 857 bakım merkezine ödeme yapıyoruz. Sağlık Bakanlığınca vakıf üniversitelerinde, bizim diğer eğitim ve araştırma merkezlerinde palyatif bakım merkezlerinin açılması ve orada yapılan hizmetlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna fatura edilmesine ilişkin aramızdaki çalışmalar, son noktaya geldi, hemen hemen bitmek üzere. Şu ana kadar 28 bin 878 kişi palyatif bakıma alınmış, 70 bin 403 kişi de takipte. Sosyal Güvenlik Kurumu olarak 250 milyon lira ödeme yapmışız, helali hoş olsun. 300 milyar liralık bir bütçenin içerisinde bunu düşündüğünüzde dua olarak bize geri dönecek, hem devlet hem millet olarak bizi ayakta tutacak hizmetin bu olduğuna inanıyorum. Diğer bütün kamu hizmetleri kutsaldır ama özellikle bu alanda yapılan hizmetlerin bol dua olarak bize döneceğine ve etrafımızı saran sis bulutlarını dağıtacağına, devlet ve millet olarak bizi daha güvenilir bir geleceğe taşıyacağına inancımı ifade etmek istiyorum."

Kongrede konuşan Başkan Yardımcısı Opr. Dr. Orhan Koç ise, sağlıkta gerçekleştirilen dönüşüm ile birlikte SGK’nın da her alanda kendi reformlarını yaptığını dile getirdi.

Dönüşümle ile birlikte artık hizmeti bir bütün olarak yürüten bir sağlık sisteminin olduğunu vurgulayan Koç,  “Biz hastayı her zaman yaptığımız işin merkezinde görüyoruz. Hasta memnuniyetini SGK olarak her zaman önemsiyoruz” diye konuştu.

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager