Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Belirlenen Hastalıkların Maliyetlerinin Analizi ve Hesaplanması Projesi Kapanış Toplantısı

12.04.2017

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi işbirliği ile yapılan “Belirlenen Hastalıkların Maliyetlerinin Analizi ve Hesaplanması Projesi”nin kapanış toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

Toplantıya, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Opr. Dr. Orhan Koç, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdür Gazi Alataş, Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanı Ertan Yığman Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ve SGK personeli katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Gazi Alataş, projenin büyük ve örnek bir proje olduğunu söyledi.

Projenin sonraki çalışmalara ışık tutacağına inandığına vurgu yapan Genel Müdür Alataş, “Projeyi sorunsuz bir şekilde bugüne getirdik. Bundan sonra da üniversiteler işbirliğine devam edeceğiz. Çalışmalarda emeği geçen başta SGK çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.  

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz,  Türkiye’nin en büyük kurumlarından bir tanesi olan SGK ile ortak yaptıkları projeyi tamamladıklarını belirterek, “Burada kapanışını yaptığımız proje bizim için çok çok önemliydi. Bu projenin mutfağında çalışan ciddi bir ekip vardı.  Örnek olabilecek nitelikte bu projenin bundan sonraki çalışmalara ön ayak olabilmesini temenni ediyorum.  Proje çıktılarının SGK ve tüm ülke için hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. 

Projeyle, SGK veri tabanlarındaki sağlık bilgileri kullanılarak, hastalıkların veri madenciliği teknikleri ile seçilerek maliyetlerinin belirlenmesi ve hastalık maliyet bilgilerinin kullanımı ve analizi süreçlerinin devamlılığını sağlayabilmek için kurumsal kapasitenin oluşturulması amaçlanmaktadır. 

Proje kapsamında MEDULA sistemi üzerinden sağlık kurum ve kuruluşlarının kendi iç iş süreçlerine müdahale edilmeden, hastalara yönelik oluşan her türlü bilginin elektronik ortamda SGK’ya aktarılması sağlanıyor. Bu yolla hastalara ait tüm veriler SGK veri tabanında toplanıyor. 

SGK ve Üniversite yetkilileri arasında gerçekleştirilen toplantılar sonucunda Kurum ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak, "Artroplasti", "Diyabetik Ayak" ve "Paroksismal Noktürnal Hemoglobinüri-PNH" ile "Atipik Hemolitik Üremik Sendrom-AHÜS" çalışılacak hastalıklar olarak belirlendi. Seçilen bu hastalıkların maliyet analizleri veri madenciliği yönteminin de kullanılması ile kurumsal bir kapasite oluşturulmaya çalışıldı. 

Ayrıca hastalıkların maliyet analizi süreçleri ve veri madenciliği uygulamalarına yönelik olarak Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü personeline Üniversite yetkilileri tarafından iki gün süreli bir uygulama eğitimi verildi. 

Eğitimlere katılan personele Başkan Yardımcısı Orhan Koç ve GSS Genel Müdürü Gazi Alataş tarafından katılım sertikası verildi.

 

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager