Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

Kanser Haftası Farkındalığı Artırma Toplantısı

03.04.2017

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Opr. Dr. Orhan Koç ülkedeki kanser tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi vermek ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen toplantıya katıldı.

Ankara Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kanser Haftası dolayısıyla düzenlenen toplantıya ayrıca Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş ve konusunda uzman yetkililer katıldı.

Toplantıda konuşan Başkan Yardımcısı Koç, kanserle ilgili erken teşhis tarama metotlarının yaygınlaştırılması gerektiğinin altını çizerek bu konudaki saha çalışmalarının hızlı bir şekilde yapılması gerektiğini dile getirdi.

Sosyal Güvenlik Kurumunun kanser teşhis ve tedavisiyle ilgili birçok çalışması olduğunu kaydeden Koç, Türkiye içerisinde tedavisi mümkün olmayan ve yurt dışında tedavi edilmesi gereken vakaların yurt dışına gönderilerek tedavi edildiğini ifade etti. Başkan Yardımcısı Koç özellikle proton tedavisinde bu seçeneğin daha fazla kullanıldığını söyleyerek, “Proton tedavisinde yurt dışından hizmet alma ihtiyacını ortadan kaldıracak çalışmaları yakından takip ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin klinik kalitesi noktasında kanıtlanmış ilaçlarla ilgili geri ödeme kuruluşu olarak en erken geri ödeme alan ülkelerin başında olduğunu belirten Koç, “Şu anda ruhsatlı olmayan Türkiye’de satışına izin verilmeyen ruhsat alınmadığı için henüz o süreçler tamamlanmamış yaklaşık 1.5 milyarlık ilacı yurt dışından getiriyoruz. Bu ilacı getirirken gerçekten hastaya ilacı evine kadar servis ederek hastaya ilacı erişime sağlıyoruz ki bu birçok ülkede, İngiltere gibi birçok ülkede bizim yaptırmış olduğumuz bu sistem örnek alınacak bir sistem” diye konuştu.

Başkan Yardımcısı Koç, ilaçları şuan TEB vasıtasıyla temin ettiklerini ancak kısa bir süre sonra SGK’nın ithal edeceğini vurgulayarak, “Bunla ilgili ruhsatımızı aldık. Depo ruhsatını da aldık, süreçleri tamamladık. PTT vasıtasıyla ve kargo hizmetinden yararlanacağız” dedi.

SGK olarak kanserle ilgili palyatif bakım merkezlerinin üniversitelerde artırılması ve geliştirilmesini önemsediklerini kaydeden Koç, palyatif bakımın evde sağlık hizmetiyle entegrasyonun olması gerektiğini dile getirdi.  Şu ana kadar 2 milyona yakın hastanın evde sağlık hizmeti aldığı bilgisini veren Koç, bu hastalara 2012’den bu yana 88 milyon lira harcandığını ifade etti.

Bu hizmetlerin tümünü finanse etmeyi, fiyatları güncellemeyi, kanser hastalarının ağrısız ve semptom yönetimini ciddi bir biçimde yapılacağı bir hizmete kavuşmalarını arzu ettiklerini söyleyen Koç, “Bunun çıktılarıyla sisteme entegre edilerek yolumuza devam etmeyi düşünüyoruz” dedi.

 

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager