Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

SGK Başkanı TRT HABER’de

03.04.2017

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı TRT HABER Dün Bugün Programının canlı yayın programına katılarak gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Programda SGK Uygulamaları ve Genel Sağlık Sigortasındaki Değişiklikler hakkında bilgi veren Başkan Bağlı, “Herhangi bir sigortası olmayan ya da bakmakla yükümlü statüsü olmayan vatandaşların sağlık hizmetine erişiminde bazı problemleri olduğu tespit edildi. Şimdi tekli bir prim sistemine geçtik, eskiden G1, G2, G3 şeklinde tasnif yapıyorduk.  Prim oranı yüksekti, 12 düzeyinde bir prim oranı mevcuttu. Yüzde 3 prim kazanç üzerinden bir prim oranına geçildi ve çok basit bir sistem getirildi. 53 lira 33 kuruş ödediğiniz andan itibaren gelir testine girmeksizin Genel Sağlık Sigortası kapsamına giriyorsunuz” dedi.

Başkan Bağlı, aylık 53 lira 33 kuruş lira ödemekle ailedeki herkesin Genel Sağlık Sigortası kapsamına girdiğini ifade ederek, bu kapsama giren vatandaşların sadece kamu sağlık tesislerinden değil, aynı zamanda özel sağlık hizmet sunucularından ve üniversite hastanelerinden yararlanma imkanlarına sahip olacağını dile getirdi.  Bağlı, “Ama hala 53 lirayı ödeyemem diyorsanız, buyurun gelir testine girin diyoruz. Çalışmıyorsa yani emekli sandığı dediğimiz memur statüsünde değilse, işçi statüsünde değilse, BAĞ-KUR’lu değilse veya bunların bakmakla yükümlü olduğu bir statüde değilse veya emekli değilse herhangi bir sağlık güvencesi yoksa herhangi bir sigorta kaydı yoksa 53 lira 33 kuruş ödeyerek Genel Sağlık Sigortası kapsamına girip benim, sizin, hepimizin sahip olduğu güvenceye sahip olacak” şeklinde konuştu.
“Gecikme cezaları ve zamları siliniyor”

Bugüne kadar birikmiş olan borçlarla ilgili olarak da önemli açıklamalarda bulunan SGK Başkanı,  “Borçlar da eski prim oranı üzerinden değil, yeni prim oranı üzerinden hesaplanacak. Yani yüzde 3 üzerinden hesaplayacağız. Dolayısıyla 12 milyar civarında bir borç otomatikman 3-4 milyar lira civarına inecektir. Buna rağmen, biz borçları yeniden yapılandırmaya tabi tutacağız ama vatandaşlar ‘Siz bu borcu yeniden yapılandırdınız ama benim bunu ödeyecek durumum yok’ diyorsa, gelir testine girip bunu tevsik ettiğinde borcun tamamı da silinmiş olacak. Bu borç 12 ayda ödenir bir borçtur. Bugüne kadar tahakkuk ettiğimiz bütün gecikme cezalarını ve zamlarını siliyoruz. Anaparayı da eski prim oranı üzerinden değil yeni prim oranı üzerinden hesaplıyoruz” dedi.

SGK Başkanı Selim Bağlı, ayakta tedavide kullanılan 119 malzemenin fiyatlarını güncellediklerini, vatandaşın bunları temin ederken herhangi fiyat farkı ödemeyeceğini belirterek “Yatarak tedavide kullanılan 46 malzemede de fiyatları güncelledik. Burada da herhangi bir fiyat farkı bizim sigortalılarımıza çıkmayacak. Bu çok talep edilen bir uygulamaydı” dedi.

8 Mart 2017 tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığıyla yapılan protokolün detaylarına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “İadeli cihazları Sağlık Bakanlığına devrettik. Vatandaş hastaneden taburcu olmadan Sağlık Bakanlığı Kamu Hastanelerinin taşra teşkilatı cihazı kendisine temin edecek, cihazı hastanın evine götürüp kuracak,  vatandaş evine gitmeden cihazı hazır olacak eve gider gitmez de cihazı kullanabilecek. Sağlık Bakanlığı hizmeti sunan taraf, SGK ise finansmanı sağlayan taraf bu aradaki koordinasyon eksikliğini gidermek için bunların bakım ve kontrollerini de Sağlık Bakanlığına devrettik. Bizim özellikle ayakta tedavi dediğimiz ihtiyaç olan bazı tıbbi malzemeler olur, bu ortez olur, protez olur, tıbbi malzeme olur, özellikle yatalak hastaların mesela hasta bezi gibi. Bu şahıs ödemeleri bizim önemli ödeme kalemlerimizden birisi. 2016 yılında biz 724 bin 278 vatandaşımız, yaklaşık 750 bin vatandaşı ilgilendiren uygulama bu. Ve 500 milyon TL ye yakın şahıs ödemesi yapmıştık 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat verilmiş medikal sisteme girilmiş medikal market ve eczanelerden malzemelerini alacaklar faturalar otomatikman bize gelecek. Vatandaş cebinden ödemeyi yapmamış olacak. 45 gün beklememiş olacak. Aynı zamanda burada önemli bir fark var. Suttan kaynaklanan fiyat farkı varsa bunu cebinden ödememiş olacak. Ödemeyi tamamen biz yapacağız” ifadelerini kullandı.

SGK Başkanı Bağlı konuşmasına şu şekilde devam etti:
“İşverenleri teşvik edeceksiniz ve işverenler istihdam sağlayacak. Onun için 2017 yılında 2016 yılında istihdam ettiğinin ortalamasını esas alıyoruz. 2017 yılında ek istihdam sağlayan artı istihdam sağlayan bütün işverenleri, bütün sigorta yükümlülüklerini, bütün vergi yükümlülerini kamu üstlenmiş oluyor. Yani asgari ücret üzerinden bir işçiyi istihdam ediyorsanız onun için 773 lirayı otomatikman devlet sizin nam ve hesabınıza ödemiş oluyor. Şu ana kadar Sayın Bakanımız da geçen işaret ettiler. 395- 400 bine yakın istihdam sağlandı. Yani yılın ilk üç ayında geri dönüp baktığımızda aslında 1.5 Milyon hedefin 1/3 ünü nerdeyse gerçekleşmiş oldu.

Bir tarafta İŞ-KUR teşvik yapıyor ama bu teşvik aynı zamanda SGK’nın da kayıt içiliği teşvik ettiği için SGK’nın gelirini arttırıyor. Günün sonuna baktığımızda ciddi bir açık oluşmayacak. Karımız ise 1,5-2 milyon vatandaşın istihdamı olacak.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile bir protokolümüz söz konusu ve özelikle nihai bir ürün haline getirilen tıbbi cihazları biz finanse edeceğiz. Burada özellikle bizim gazilerin ihtiyaç duyduğu ortez ve protezler bazen piyasada karşılanması zor oluyor. Bunun kişiye özel üretilmesi gerekiyor. Kişiye özel üretimler medikal tasarım ve üretim merkezi (METUM)de üretilecek ve gazilerimizin ihtiyaç duyduğu ortez ve protezlerin tamamını SGK
olarak biz karşılamış olacaz. 3 boyutlu tasarım ve üretim merkezlerin teminine ilişkin protokol bu. Bu protokol inşallah Sağlık Bilimleri Üniversitesiyle bu hafta ve önümüzdeki hafta imzalayıp gazilerimizin bu konudaki talebini karşılamış olacağız.”

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager