Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

SGK Başkanı Bağlı, ATV Canlı Yayında

15.03.2017

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, ATV’nin canlı yayınında 1 Nisan’da yürürlüğe girecek Genel Sağlık Sigortası’nın yeni sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

SGK Başkanı Bağlı, yeni sitem birlikte Genel Sağlık Sigortası kapsamında olan vatandaşların ayda 53 lira 33 kuruş ödeyerek kamu, özel ve üniversite hastanelerindeki sağlık imkânlarından faydalanabileceğini aktardı.

Eski GSS uygulamasının dörtlü bir derecelendirme sisteminden oluştuğunu hatırlatan Başkan Bağlı, bunun tescillerde bazen problemler yaşanmasına sebebiyet verdiğini ifade etti.

SGK Başkanı Bağlı, konuşmasının devamında şunları dile getirdi:

“GSS’de 6,3 milyon vatandaşımızın 12 milyar liraya yakın borcu birikmişti. Kişilerin sağlıktan faydalanmasının önündeki en önemli engel de buydu. Yeni düzenlemeyle, birikmiş borçların bütün gecikme ceza ve faizleri siliniyor. Gecikmiş borcun tamamı yüzde 12 üzerinden değil yüzde 3 prim üzerinden hesaplanacak. Vatandaş isterse bu borçları 12 ay taksitle de ödeyebilecek.  Vatandaş halen ben bu 53 lirayı da ödeyemem diyorsa, gelir testini yaptırdığı takdirde borcun tamamı siliniyor. Vatandaşın 12 milyar liralık borcu yaklaşık 5 milyar liraya inecek ve 7 milyarlık bir borcun silinmesi söz konusu olacaktır.”

Daha önce hayata geçirdikleri düzenlemeyle 25 yaşına kadar olan gençlerin bütün GSS borçlarını sildiklerinin altını çizen Bağlı, “Üniversite mezunu gençler üniversiteden mezun olduktan 2 sene sonrasına yani 25 yaşına, yine liseden mezun olmuş olup 20 yaşına kadar olan gençler GSS kapsamında oluyor” dedi.

 

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager