Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

SGK Başkanı Bağlı, HABERTÜRK TV’de Canlı Yayına Katıldı

14.03.2017

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, Habertürk canlı yayına katılarak Genel Sağlık Sigortası (GSS) hakkında açıklamalarda bulundu.

Habertürk Muhabirinin sorularını cevaplayan SGk Başkanı Bağlı, yeni sistemin neler getirdiğine dair açıklamalarda bulundu.

“Genel Sağlık Sigortası ile Tüm Vatandaşlarımızı Güvenceye Aldık”

“Yeni sistemin neler getirdiğini anlayabilmek için önce bir eski sisteme dönmek lazım. Eski sistem neydi? Genel Sağlık Sigortası biliyorsunuz 1982 Anayasası’nda devletim bir yükümlülüğü altına alınan bir durumdu. 2008 tarihinde 5510 sayılı Kanunla Genel Sağlık Sigortası sistemi getirildi ve 2012 yılından itibaren ülkenin bütün vatandaşlarını kapsamına alan bir Genel Sağlık Sigortası uygulamaya girdi” diyen Bağlı, bunun uygulamasını sahada görmenin ve geri bildiriminin alınması gerektiğini söyledi.

Eski sistemde Genel Sağlık Sigortası’nın çok karışık olduğuna değinen Başkan Bağlı, “Emekliler var onlar zaten Genel Sağlık Sigortalı. Bunların bakmakla yükümlü oldukları 30 milyona yakın vatandaş var, onlar da Genel Sağlık Sigortalı. Geriye bir 10 milyona yakın vatandaş kalıyordu. Bunların bir kısmı biliyorsunuz eski yeşil karttan devrolanlar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bunların nam ve hesabına Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödüyordu. Bunlar da sistemin içerisinde. Biz de resen tescil yapıyorduk. Yani C1 dediğimiz yeşil kartlar vardı, Kanunun 60. maddesinden dolayı bentler itibariyle sayardık, C1’ler, G1, G2, G3. Prim oranı yüzde 12. Bu nedenle kimin ne kadar ödeyeceği değişiyordu. İşte asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olanlar, geliri asgari ücret ile asgari ücretin iki katı kadar olanlar, geliri asgari ücretin iki katından yüksek olanlar, buna göre ödeyecekleri primleri de değişiyordu. Karmaşık bir sistem söz konusuydu” sistemin sürekli elden geçirilmesinin gerekliliğine dikkat çekti. 
Mevcut Bakan Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun eski sağlık bakanı olmasının kendileri için bir avantaj olduğunu belirten Dr. Mehmet Selim Bağlı, “Tabi Sayın Bakanımızın eski Sağlık Bakanı olması hasebiyle, Genel Sağlık Sigortası’nın bir tarafı sigortacılığı ilgilendiriyor, bir tarafı sağlık hizmetinin sunumu ile ilgili. Bu bizim için çok büyük bir fırsat oldu. Sayın Bakanımızın bu konuda bilgileri, tecrübelerinden yararlanarak Genel Sağlık Sigortası’nı tekrar masaya yatırdık, paydaşlarımızla konuştuk. 10 milyonu ilgilendiren bir konu bu Genel Sağlık Sigortası. Sonuçta şöyle bir kanaate varıldı: 1) Basit olması gerekiyor. 2) Prim çok yüksek, düşürülmesi gerekiyor. 3) Kapsama giriş-çıkışların önündeki engellerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Tabi buna dayalı olarak gerekli yasal düzenleme yapıldı” dedi. 

"Düzenleme 1 Nisan’da Yürürlüğe Giriyor"

Yapılan düzenlemenin en son 8 Mart’ta Resmi Gazete’de yayınlandığını hatırlatan Başkan, uygulamanın da 1 Nisan’da da yürürlüğe gireceğini açıkladı. Bununla birlikte yeni sistem hakkında da bilgi veren Bağlı sözlerini şöyle sürdürdü; “Yeni sistem şöyle: Çalışıyorsanız zaten Genel Sağlık Sigortası kapsamındasınız. Herhangi bir çalışanın bakmakla yükümlü olduğu statüdeyseniz sorun yok. Emekliyseniz hiçbir problem yok. Geriye bizim 10 milyon dediğim vatandaş kalıyor. Bunlara şöyle diyoruz: 53 lira 33 kuruş ödemek şartıyla Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınıyorsunuz. Özel hastaneler dahil olmak üzere tüm sağlık hizmetlerinden her türlü hizmet alabilir, her türlü ilaç, tedavi masraflarınız Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından finanse edilir. Hatta gerekiyorsa yurt dışı tedaviye kadar gider bu diyoruz. Yok ben 53 lira 33 kuruş ödeyemem, maddi durumum buna uygun değil diyorsanız Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Fonu’na gideceksiniz, gelir testine gireceksiniz. O zaman otomatikman sizin nam ve hesabınıza Aile Bakanlığı bize prim ödeyecek ve bu sistemin içine girmiş olacaksınız.”

“6,5 Milyon Vatandaşın 11,5 Milyarlık Borç Sorununu Çözdük”

Eski sistemde vatandaşın statüsüne göre 400 lira, 500 lira gibi primler ödemek zorunda kaldığını dile getiren Başkan Bağlı, “Tebligatlar belki yapılmıyordu ya da vatandaşın ödeme söz konusu değildi. Vatandaşın borcu birikiyordu. Günün sonunda geri dönüp baktığımızda Genel Sağlık Sigortası’nı değerlendirdiğimizde 6,5 milyona yakın vatandaşın 11,5 milyarlık borcunun biriktiğini gördük. Şimdi 11,5 milyarlık bir borç var, borçtan dolayı da 6,5 milyon vatandaş Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanamıyor. Genel Sağlık Sigortası ile getirilen yeni düzenlemenin en büyük getirisi bir kere bu 6,5 milyon vatandaşın 11,5 milyarlık borç sorununu çözüyoruz. Vatandaşa diyoruz ki şu ana kadar birikmiş olan tüm borçları 53 lira üzerinden hesaplıyoruz. Yani yüzde 3 prim oranı üzerinden hesaplıyoruz” diyerek yeniden yapılandırmayla 11,7 milyar olan borcu 5 milyar liraya düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

“Yurt Dışından Gelenlerde GSS Sistemine Dahil Olabiliyor”

SGK Başkanı Bağlı Genel Sağlık Sigortası’nın en önemli düzenleme getirdiği alanlardan birisinin de yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik olduğunu belirterek yapılan düzenlemeleri şöyle anlattı, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Burada ikamet ediyor ama ailesi yurt dışında, annesi, babası, kardeşi, 1. derece akrabaları yurt dışında. Onlar da Türkiye’ye geldiği anadan itibaren 53 lira 33 kuruş ödediklerinde otomatikman Türkiye Cumhuriyeti Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmiş oluyorlar. Türkiye’de ikamet etmiyor ama akrabası Türkiye’de ikamet ediyor. Buraya geldiğinde 53 lira 33 kuruş ödediğinde otomatikman kapsama alıyoruz.”

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager