Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

SGK Başkanı Bağlı TRT HABER’de Yeni GSS Değişikliğini Anlattı

13.03.2017

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, TRT Haber’de yayınlanan “Dün Bugün” programına katılarak Genel Sağlık Sigortası (GSS) hakkında açıklamalarda bulundu.

Sunucu Canan Arslan’ın Genel Sağlık Sigortası’na ilişkin sorularını yanıtlayan SGK Başkanı Bağlı, Genel Sağlık Sigortası’nın sosyal güvenlik sistemlerinin dört temel bileşimlerinden biri olduğunu söyledi.

"Türkiye’de Birçok Batı Avrupa Ülkesinden Önce Uygulamaya Konuldu" 

“Genel Sağlık Sigortası toplum içinde yaşayan insanların sağlıklı yaşamlarını sürdürebilmeleri ve olası bir sağlık riskine karşı da korunmasını sağlayan sosyal refah devletinin en önemli görevlerinden, hizmetlerinden birisidir” diyen Başkan Bağlı, sistemin Türkiye’de birçok Batı Avrupa ülkesinden önce uygulamaya konulduğunun altını çizdi.

Genel Sağlık Sigortası’nda bütün dünyanın kabul ettiği belli standartlar olduğuna dikkat çeken Başkan Bağlı, sosyal güvenlik alanında 10 yıllık bir birikime sahip bir ülke olduklarını belirterek, “Hükümet programının en önemli başlıklarından ayrıca Bakanlık ve Kurumun da en önemli konularından birisi sosyal güvenlik reformlarının ikinci fazının yönlendirilmesidir. Yani 10 yıllık uygulamada ortaya çıkan geri bildirimlere bağlı olarak eksiklikler, aksaklıklar tespit edilecek, gözden geçirilecek. Çünkü reformun olmazsa olmazı budur. Sayın Bakanımızın hem eski Sağlık Bakanı olması hem İl Başkanlığı yapmış olması hem saha tecrübesi bizim en büyük avantajımız oldu” dedi.

"1 Nisan’da Yürürlüğe Girecek"

Bağlı, sunucunun Genel Sağlık Sigortası’ndaki yeni düzenlemenin neler getireceğine ilişkin, 8 Mart’ta  Resmi Gazete’de yayınlanan Kanunun  1 Nisan’da yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, 10 milyonu aşkın vatandaşın 10 yıl boyunca sistem hakkında dile getirdikleri, problem olarak gördükleri ve tespit edilen bütün sorunların yeni düzenlemede çözüme kavuşturulacağına vurgu yaptı. 

Genel Sağlık Sigortası’nın önceki sisteminin çeşitli kademelerden oluştuğunu, herhangi bir sigorta koluna dahil olmayan ve gelir tespit yapmayan vatandaşların sisteme otomatikman dahil edildiğini ifade eden Bağlı, geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların ise eski sistemde yeşil kartlı denilen statüde sağlık hizmetlerinden faydalandığını dile getirdi.

Yeni düzenleme de sistemi basitleştirdiklerini belirten Başkan Bağlı, “Prim oranını yüzde 12’den yüzde 3’e indirdik. Re’sen  tescil yapıyoruz. Vatandaşlara diyoruz ki, 53,33 lira ödemek şartıyla sizi Genel Sağlık Sigortası kapsamına dahil ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağlanan bütün Genel Sağlık Sigortası imkânlarına sahipsiniz” şeklinde konuştu.

"Borçların Tamamını 53,33 Lira Üzerinden Hesaplıyoruz"

Başkan Bağlı, “Geçmişte oluşan 10 yıllık borçlar ne olacak?” sorusuna ilişkin olarak ise şöyle konuştu:

“Sistemin en önemli avantajlarından birisinin bu borcu düzeltmiş olmasıdır. 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle sistemden dolayı oluşmuş borçların bütün gecikme zamları otomatikman siliniyor. Borçların tamamını 53,33 lira üzerinden hesaplıyoruz. Borcu geriye dönük bu şekilde hesaplıyoruz. Borcunuzu güncelledik, gecikme faizini sildik ana borçta yüzde 3’e göre hesaplandı. İsterseniz bunu 12 ay olarak taksitlendirebilirsiniz. Bunun altını özellikle çiziyorum, herkesten 53 lira ücret almıyoruz. O 53 liralık ücret, bütün aileyi kapsamaktadır.  Genel Sağlık sigortası kapsamına alınan kişiler, üniversite hastaneleri, en pahalı ilaçlar olmak üzere, yurt dışı tedavileri dahil vatandaş sistemin her imkanından yararlanabilir.”

 

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager