Web Content Viewer Header SGK

Actions
Loading...

Web Content Viewer Content SGK

Actions
Loading...

SGK ve DGUV Arasında İkili İşbirliği Protokolü İmzalandı

11.01.2017

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Almanya Yasal Kaza Sigortası Kurumu (DGUV) ile İkili İşbirliği Protokolü imzaladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, imza töreni öncesi yapılan panelin açılış konuşmasında, Almanya Yasal Kaza Sigortası ile karşılıklı bilgi alışverişi protokollerinin olduğunu hatırlatarak “Almanya ile ISSA kapsamında da birlikteliğimiz oldu. Almanya bizim için özel bir ülke. Tarihsel bir ittifakımız oldu. Toros Dağları’nın eteklerine gidince orada görürsünüz, 1914-1918 Toros tünellerinin inşasında çalışan Alman mühendislerinin orada mezarlığı var. Birlikte 4 yıl cephede silah arkadaşlığımız da oldu. 20. yüzyılda aynı zamanda sosyal güvenlik alanında da bizim ilk anlaşmamız Almanya’yladır” dedi.

Sosyal güvenlik sistemlerinin Bismarck Modeli üzerine kurgulandığını dile getiren Başkan Bağlı, Ortaçağ’dan beri birbirini çok iyi tanıyan, karşılıklı acı tatlı hatıraları olan iki ulus olarak birikimlerin ve tecrübelerin paylaşılmasının gayet doğal olduğunu ifade etti.

“Türkiye’nin İstikrarı, Dünyanın İstikrarı”

2016 yılının dünya için de Türkiye için de sıkıntılı bir yıl olduğuna dikkat çeken Bağlı, “Türkiye’nin istikrarı, dünyanın istikrarı. Türkiye istikrarsızlığa düştüğü andan itibaren tüm dünyanın istikrarsızlığa yuvarlandığını görüyoruz. ‘Biz batarsak okyanus taşar.’ diye bizim meşhur bir sözümüz var” diye konuştu.

Başkan Bağlı konuşmasının devamında şöyle konuştu:

“Sadece Yasal Kaza Sigortası ile değil, biz aynı zamanda Sağlık Sandığı ve Emeklilik Sandığı ile ciddi bir şekilde işbirliği içinde olmak, protokollerimizi yenilemek, güncellemek istiyoruz. Bizim en fazla alışverişimiz de Almanya ile oluyor bu anlamda. Çünkü çok yoğun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Almanya’da ve bunların önemli bir kısmı aynı zamanda sosyal güvenlik çatısı altında. Buradan emekli olanların maaşları buradan ödeniyor. Sağlık harcamalarını biz finanse ediyoruz. Tabi bu konuda mutabakattan kaynaklanan bazı sıkıntılarımız var. Bunları en yakın zamanda çözeceğiz.”

İkili ilişkilerde istikrar, barış, uluslararası tarihsel dostluklar ve kardeşliklerin asıl olduğunu ifade eden SGK Başkanı Bağlı, “Bizim bu manada Almanya ile birlikteliğimiz, karşılıklı bilgi alışverişimiz var. Birbirimize destek olmamız önceden olduğu gibi bundan sonra da devam edecek ve 2017 yılı içerisinde çok daha iyi noktalarda olacağımızı düşünüyorum. 2017’nin ilk uluslararası toplantımızı ve ilk uluslararası protokolümüzü Almanya ile imzalıyoruz. Bu anlamda mutlu olduğumu dile getirmek isterim” dedi.

DGUV Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Gregor Kemper ise “2017 yılının başında Türkiye’de yaşanan olaylar, Almanya olarak bizi şok eden gelişmelerdir. İstanbul’da yaklaşık 40 insanın ölümüne neden olan terör saldırısı son derece üzücüydü” dedi.

Olaylara bakıldığında tüm dünyada güvensizliğin bir kavram haline geldiğini dile getiren Kemper,  güven olmayan bir dünyada insanlara güven vermenin sosyal güvenlik kurumlarının görevi olduğuna işaret etti.

“Günümüz şartlarında ekonomik ve sosyal olarak gelişmede üretimin son derece etken olduğu düşünülüyor” şeklinde konuşan Kemper, üretimin yanı sıra sosyal sistemlerindeki gelişmelerin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Daire Başkanı Kemper konuşmasına şöyle devam etti:

“Dijitalleşme, işsizliğin dünya genelinde artmasında en büyük etken haline geldi. İnsanlar işsizlik ve hastalık sonrası mesleğe geri yönelik tedbirler bekliyorlar. Geleceğe doğru daha güvenli adımlar atmak için  ülkeler arasında yapılacak işbirlikleri, güven duygusunun aşılanması açısından son derece önemlidir. İkili ilişkilerde son dönemde sıkıntılı günler olmasına rağmen SGK ile yapılacak işbirliği bizim için memnun edici bir gelişme. Umuyorum bu işbirliği aramızdaki bağların daha güçlü olmasını sağlayacaktır.”

Almanya Büyükelçiliği Müsteşarı Ute Gohla, Türk ve Alman ilişkililerinin kendi açılarından önemli ilişkiler olduğunu belirterek, “Bugün sosyal güvenlik kurumlarımız arasında birçok işbirliğimiz var. Sosyal gelişmeler değerlendirildiğinde güçlü sosyal güvenlik sistemine sahip ülkeler ekonomik olarak güçlü hale gelmektedir. Türkiye ve Almanya arasında yapılan anlaşmalar, her iki ülke sosyal güvenlik sistemlerinin ne kadar köklü ve güçlü olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

Kurumlar arasında bilgi ve tecrübeye dayalı yapılan bu işbirliği protokolü vatandaşların daha iyi hizmet almasını adına memnuniyet verici olduğunu söyleyen Gohla,  gelecekte de ilişkileri böyle devam etmesini istediğini ifade etti.

Konuşmaların ardından SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı ve DGUV Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Gregor Kemper “İkili İşbirliği Protokolü”nü imzaladı.

 

 
 
 

Web Content Viewer Footer SGK

Actions
Loading...
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ©2016
 
Complementary Content
${loading}
${loading}
ibmCfg.controllers.navigation true true true
sharePage viewMorePage
ibmCfg.controllers.navigation
reorderPage
theme-toolbar utb-shelf
true true
wireInterface autoWiringManager